- Az elmúlt négyéves ciklusban vette át a várost; a fejlesztésekben milyen eredmények születtek?
- Ma már reálisan látom: négy év kevés ahhoz, hogy egy polgármester minden tervét meg tudja valósítani. Sok-sok gondolat, terv fogalmazódott meg a fejemben a ciklus elején. Ám szembesülni kellett azzal, hogy a megvalósítás annak függvénye, mit hagytak ránk az elődök és milyen az adott gazdasági környezet. Mindezek ellenére úgy ítélem meg, hogy a város jól teljesített ebben a ciklusban. Új utak, kerékpárutak épültek. A város vagyona 248 millió forinttal növekedett. Számos középület megszépült. Úgy érzem, hogy sikerült mind a két városrészben, Gyomán és Endrődön is érdemi fejlesztéseket megvalósítani. Akadálymentesítettük az endrődi volt községháza épületét, felújítottuk a homlokzatot. Az ugyanitt található „Népház” visszakapta eredeti funkcióját és régi nevét; a múlt század elején, a Klebelsberg Kunó-program keretében épített kulturális színtér volt. Az épületben az önkormányzat emléket állított az akkori apát plébánosnak, Csernus Mihálynak, róla készült domborművel. Az épület ma konferencia-központként is működik. Megújult a jelenlegi városháza Gyomán, megtörtént az intézmény akadálymentesítése. Befejeztük a 2002–06 közötti ciklusban indított belvíz-mentesítési programot, amelyet a külterületeken is szeretnénk folytatni. Számomra a legkedvesebb egy kisebb, mindössze 47 millió forint összegű beruházás, amellyel sikerült megoldani a fogyatékkal élők nappali ellátását, harminc színvonalas férőhelyet alakítottunk ki.
- Sok településen fulladtak kudarcba a munkahelyteremtést ösztönző programok a 2008 óta tartó hazai és nemzetközi gazdasági válság miatt. Gyomaendrődön is hasonló a helyzet?
- Minden város bevállalja a munkahelyteremtést, holott ez nem önkormányzati feladat. Ám sikeres akkor lesz egy város, ha a foglalkoztatásban is történnek pozitív folyamatok, az emberek többsége helyben talál munkát. Nálunk új befektetők érkeztek az ipari parkba. Négy évvel ezelőtt két telephelyen két vállalkozás működött, azóta még hat telephely létesült, ezekben már beindult a termelés, vagy folyamatban van. Kiemelném a Gyoma-szolg Ipari Park Kft. sikeres pályázatát. Új inkubátorház épül 265 millió forintból ötvenszázalékos támogatottság mellett, ahol szintén új munkahelyek létesülnek. Az elmúlt években kétszáz fővel csökkent az álláskeresők száma, de a munkanélkülieké így is meghaladja az ezret. Rohamosan csökken a város lakossága. Kiemelt feladatunk hazahozni a diplomás fiatalokat, és legalább ennyire fontos az itt élő családok helyben tartása. Örülök annak, hogy idős háziorvosaink helyére fiatal orvosok jönnek, a város részükre szolgálati lakást is biztosít.
- Milyen a helyi vállalkozások helyzete, a válság mennyiben érezteti hatását? Lát-e esélyt arra, hogy ebben a ciklusban újabb beruházók érkezzenek a városba?
- A parlament módosította a közbeszerzési törvényt: 80 millió forintig meghívásos közbeszerzést lehet lebonyolítani, így az önkormányzat több munkával tudja őket megbízni. Építünk egy integrált közösségi teret, ahol szintén a helyieknek tudunk új piacot biztosítani. A nagyprojektekben sok helyi cég alvállalkozóként vesz részt. A helyi mezőgazdasági termelők részére is beszállítói lehetőséget kívánunk nyújtani. Az önkormányzat szeretne egy vasútfejlesztési programot megvalósítani, hiszen a városon halad át Európa nemrégiben korszerűsített vasúti korridora a Balkán felé. A beruházással a befektetők és a helyi vállalkozások előtt is új lehetőségek nyílnak. Felértékelődik a város és térsége. A tradicionális iparágak közül a cipőipar teljesen leépült, viszont három befektető – Skylo-tech, Mamut-tech, VTT – könnyűipari csarnokokat épített, ahol a volt cipőipari dolgozók is munkát találnak. Dolgozik a Gyomai Kner Nyomda. A faiparban is erős maradt a város, jelenleg több cég dolgozik az ágazatban, ad munkát az itt élő embereknek. Kiválóak a város adottságai az agráriumban, harmincezer hektár nagyságú szántóföld található a közigazgatási területen belül, ez országosan is egyedülálló. A várost a Körös folyó és holtágai szelik át, adottak az öntözési lehetőségek. Az önkormányzat tanulmánytervet készített 3500 hektár kiváló termőföld öntözési feltételeinek a kiépítésére. Ha a fejlesztés megvalósul, több család be tud kapcsolódni a primőrtermesztésbe, ahol a közbeszerzési korlátok oldását követően bővülnek a piaci lehetőségek.
- Kiválóak és egyediek a város idegenforgalmi adottságai. Vannak-e újabb fejlesztési tervek ezen a területen?
- Legfőbb értékeink a vizeink, a Hármas-Körös és a város határában található 16 holtág. A turisztikát erre kell építeni, és kiszolgálni a Liget gyógyfürdővel és az egyéb látnivalókkal, az egyedi tájházunkkal, gazdag képtárunkkal, híres nyomdaipari múzeumunkkal és országos figyelmet is felkeltő többnapos programjainkkal. Egy közművelődési intézménybe szerveztük a kultúrával, turisztikával és marketinggel kapcsolatos tevékenységünket egy sikeresebb városmarketing érdekében. Kiváló szálláshelyek és éttermek várják a látogatókat. Szeretnénk a fürdőt is továbbfejleszteni, több funkcióval bővíteni. Tervezzük a kemping bővítését és modernizálását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.