Ezen belül is leginkább arra, hogy milyen cinikus és lekezelő módon értekeztek (értekeznek?) az európai vezetőkről az amerikai diplomaták bizalmas üzeneteikben. Különösen igaz ez a cinizmus Barack Obama elnök adminisztrációjára. Ez azért is különösen pikáns, mert az európai országokban népszerűtlen George Bush elnök leváltása után a közvélemény és a politikai vezetők nagy része is kitörő lelkesedéssel fogadta a demokrata államfőt.
A legszembeötlőbb példa talán Nagy-Britannia esete, amelynek külpolitikájában alaptételnek számított az USA-hoz fűződő „különleges kapcsolat”. A részben Ázsiában nevelkedett Obama számára azonban nincs különleges jelentősége az európai gyökereknek, még a brit kapcsolatoknak sem, és ennek leplezetlenül hangot is ad külpolitikájában.
Sokat elárulnak a következő értékelések. Washington szerint Angela Merkel német kancellárt csak a többi uniós partner gyengesége teszi erőssé, Nicolas Sarkozy francia elnök hiperaktivitása komoly veszély jelent a politikai célok megvalósítására, David Cameron brit kormányfő pedig egyszerűen súlytalan figura.
Remélhetőleg a kínos anyagok napvilágra kerülése rádöbbenti végre az európai politikusokat arra, hogy sem az USA, sem a világ többi része nem olyan már, mint amilyennek hinni szeretnék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.