BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lehetőség az egészségügyben

Gyula város Magyarországon az egyedüli olyan termálturisztikai pont, ahol a gyógyvíz és a fürdő mellett a város önmagában is számos egyedülálló idegenforgalmi attrakcióval rendelkezik. Ezért az önkormányzat a turisztikai szolgáltatások komplex fejlesztését és új szolgáltatások kiépítését tűzte ki célul – összegzi az önkormányzat fő célját az idegenforgalmi ágazatban Görgényi Ernő, a város polgármestere.
2010.12.10., péntek 05:00

- Számos gyógyhelyként ismert város van Magyarországon. Gyula mennyiben más, mint a többiek?

- Egy élményfürdőt vagy egy csúszdaparkot fel lehet építeni bárhol, de ettől egy település még nem lesz gyógyhely. Gyula viszont igen, mert valamennyi adottsággal rendelkezik, ami a gyógyhelyhez szükséges. Minősített gyógyvizünk van. Országosan is egyedülálló orvosi tudásbázisunk a Pándy Kálmán Megyei Kórház korszerű eszközeinek és nagy tapasztalattal rendelkező reumatológiai szakembereinek köszönhetően. Színvonalas a fürdőnk és a hozzá kapcsolódó gyógyászati szolgáltatások. A város épített történelmi környezete és a természeti adottságok valódi kikapcsolódásra és pihenésre nyújtanak lehetőséget. A hatszáz éves gyulai vár önmagában is történelmi attrakció, hiszen Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki téglavára, amely a felújítás óta teljes pompájában várja a látogatókat. Ugyanitt található a barokk stílusú Almássy-kastély, illetve ősparkjában a Gyulai Várfürdő. Építészettörténeti szempontból is egyedülálló a gyulai épített környezet. A városba látogatók számos, történelmi hangulatot idéző felújított épületet találnak, amelyek magukon viselik a 18–19. és a századforduló stílusjegyeit. A turisztikai befektetők számára is vonzó lehetőséget kínál városunk, mivel a kedvező helyi gazdasági adottságoknak köszönhetően a beruházások megtérülése az átlagnál gyorsabb. Rendkívül gazdag a kulturális élet, nem csupán nyáron, hanem egész évben vonzó programokkal várjuk az érdeklődőket és a turistákat. Gyula 2008-ban nyerte el a Kultúra Magyar Városa címet. Gyönyörűek folyami vizeink, kiváló horgász- és vízisport-helyekkel.

- Ha összehasonlítjuk Gyula fürdőváros elmúlt évtizedes fejlődését és a mindenkori városvezetés céljait, akkor a jelenlegi idegenforgalmi koncepció milyen attitűdökben más, melyek az új évszázad kihívásaira is választ adó főbb elemek?

- Komplex városfejlesztési programot hirdettünk. A turisztikában fő célunk a minőségfejlesztés. Gazdasági bevételeink növelése érdekében a magas színvonalú szolgáltatásokat kereső és azt megfizetni tudó vendégkört szeretnénk kialakítani Gyulán. Az elmúlt 15 évben a város és a magántőke mindent igyekezett megtenni annak érdekében, hogy adottságainkra épülő fejlesztések történjenek. Komoly előrelépés történt a közterületi beruházásokban, új parkok és sétányok épültek, illetve megújult a teljes belváros. A jövőben olyan beruházásokat valósítunk meg, amelyek bevételt hoznak, önfenntartóként működtethetők, és a foglalkoztatást is elősegítik. Igyekszünk kihasználni térségi versenyelőnyünket a gyógyászatban és a minőségi szolgáltatások területein. Véleményünk szerint az új önkormányzati beruházásoknak közvetlenül vagy közvetetten a helyi vállalkozásokat kell erősíteniük, hogy segítségükkel új munkahelyek jöhessenek létre. Nem elégedhetünk meg a háromcsillagos szinttel, négy-, majd ötcsillagos színvonalra kell törekednünk a jövőben.

- A fürdő, a gyógyászat és a hozzá kapcsolódó egészségipar milyen lehetőségeket kínál a város számára?

- A gyógyászatban a minőség javítása mellett a szolgáltatások elérhetőségét is javítani kívánjuk. Terveink között szerepel a várfürdő továbbfejlesztése, a minőségi élmény- és wellness-szolgáltatások bővítése, hiszen a gyógyászat és a wellness kéz a kézben jár, egymástól ma már elválaszthatatlan. Az önkormányzat 2,5 milliárd forint öszszegű fejlesztésről nyújtott be pályázatot, amelyet az új kormány is befogadott. Ha sikerül a beruházáshoz szükséges brüsszeli támogatást elnyerni, akkor a Gyulai Várfürdő új élményfürdővel gazdagodik. Erősítünk a marketingen. Szeretnénk átfogó képet adni a gyulai idegenforgalmi szolgáltatásokról, itthon és külföldön. A gyógyfürdő és szolgáltatásai mellett képet kívánunk adni a rendkívül gazdag kulturális programokról, a város szépségeiről és térsége kiváló gasztronómiájáról. A nyolcvanas években jugoszláv turisták tömege üdült Gyulán, majd a háború miatt minimálisra csökkent a vendégek száma. Örülünk annak, hogy ismét nő a Szerbiából és a Vajdaságból érkezők száma. Ha sikerül a piacot „megdolgozni”, akkor az észak-európai városok lakossága is vevő lehet a Gyulai Várfürdőre és a minőségi gyógyászati szolgáltatásokra. Bízunk abban, az Európai Unió előbb vagy utóbb lehetővé teszi, hogy a biztosítótársaságok valamennyi tagország állampolgára esetében finanszírozzák az egészségügyi és műtét utáni rehabilitációs szolgáltatásokat, függetlenül attól, hogy azokat melyik tagállam intézményeiben vették igénybe. A jelenlegi kormányprogramban kiemelt helyen szerepel az egészségturizmus és az egészségipar fejlesztése.

- Régóta tervezi a város egy új, nagyszabású „világfürdő” építését a várfürdőhöz közeli 52 hektáros szabad területen, az úgynevezett Kisökörjáráson befektetői tőke segítségével. Milyen esélyeket lát arra, hogy ez a beruházás megvalósuljon?

- Látok esélyt arra, hogy a város gyorsabb fejlődési pályára áll turisztikai adottságainak és a tervezett fejlesztéseknek köszönhetően. A várfürdő jelenlegi kapacitásai korlátozottak, ezért indokolt a várfürdőtől mindössze nyolcszáz méterre található kisökörjárási „világfürdő” program megvalósítása, amelyet szeretnénk még ebben a ciklusban elindítani. Az önkormányzat célja, hogy az új fürdőkomplexum ne váljon a várfürdő konkurensévé, hanem minőségi és egyedi szolgáltatásaival egy új, igényesebb hazai és külföldi vendégkör számára legyen vonzó. A „világfürdő” fő profilja szintén az egészségturizmus és a gyógyászat lesz. A program elindítása érdekében szeptemberben a gyulai képviselő-testület módosította a helyi építési szabályzatot, biztosítva ezzel a beruházási terület kivonását az erdőművelési ágazatból. Folyamatban van a befektetők számára kiajánlható beruházási programtervek részleteinek a kidolgozása.

- Gyula sohasem volt iparváros, és az elmúlt években sem létesültek jelentős létszámot foglalkoztató termelő beruházások. Egy növekvő idegenforgalom és a hozzá kapcsolódó gyógy- és rekreációs szolgáltatások várható bővülése mennyiben javítja a foglalkoztatási mutatókat? A városnak szüksége van új befektetőkre és újabb vállalkozásokra? Milyen alternatívát tud nyújtani Gyula a fiataloknak és azoknak a képzett szakembereknek, akik szeretnének itt maradni, vagy visszajönni szülővárosukba?

- A turizmus húzóágazata Gyula városának, de nem alkalmas arra, hogy biztosítani tudja 32 ezer ember megélhetését. Az önkormányzat költségvetésének főösszege éves szinten nyolcmilliárd forint, ebből négymilliárd fedezi a város működését, a többi pályázati forrás. Az idegenforgalmi adóbevétel az idei évben várhatóan ötvenmillió forint lesz. Ez akkor is kevés összeg, ha figyelembe vesszük, hogy felújítás miatt nem üzemel a város két legnagyobb szállodája. Tavaly az adóösszeg hetvenmillió forint volt. Az idegenforgalom közvetett eltartóképessége ennél jóval nagyobb, de alapjaiban a foglalkoztatás kérdését nem oldja meg. A gyulai önkormányzat több gazdasági terület együttes fejlődésében látja a megoldást a jelenlegi foglalkoztatási problémákra. Hagyományosan jók a város adottságai az agrár-élelmiszeriparban. Ezért szeretnénk, ha új, a turisztikai értékeinket nem sértő, környezetbarát iparágak épülnének ki, mint például a háttér-egészségipar. Esélyünk van arra is, hogy a helyi szellemi tudásra építve kapcsolódjunk be különböző országos és nemzetközi projektekbe. Az agrárágazat termelése szorosan összefügg a turizmussal és a gasztronómiával. Agrárprogramunk lényege: helyi piacot teremteni a gyulai termelőknek. Saját élelmezési cégeinket is erre ösztönözzük. Fejlesztjük a városi piacot, és bevezetjük a „Gyulai termék” védjegyet. Gyulának van esélye bekapcsolódni a balneológiai kutatásokba is. A nemrégiben itt rendezett nemzetközi konferencián több szakember is alkalmas helyszínként említette városunkat. Az önkormányzat támogatja a kezdeményezést, amelyben a kórház és az egészségügyi főiskola is partner lehet. A város összefoglaló anyagot készít a gyulai befektetési lehetőségekről, az ajánlatot eljuttatja a legfontosabb hazai és külföldi vállalkozói szövetségekhez és képviseletekhez. Bízom abban, hogy Gyula városa újabb fejlődési pályára áll az elkövetkező években. A turizmus fejlődése mellett szeretnénk, ha az egészségiparban és a balneológiában indulnának el munkahelyteremtéssel együtt járó programok.

Névjegy: Görgényi Ernő (35)

Többgenerációs gyulai családban született 1975-ben.

A szegedi egyetem jogi karán szerzett diplomát 1999-ben.

Sikeres szakjogászi vizsgát követően 2003-tól önálló ügyvédként dolgozott Gyulán, miközben 2006-ban adójogi szakjogász képesítést is szerzett.

Az önkormányzati munkába 2004-ben kapcsolódott be. Külsős tagja lett a gyulai önkormányzat ügyrendi és közrendvédelmi bizottságának.

2006-ban önálló képviselői mandátumot szerzett, és elnökként folytatta munkáját az ügyrendi és közrendvédelmi bizottságban. 2009-től a képviselő-testület Fidesz-frakciójának vezetője.

Gyula város polgármestere 2010-től.

Nős, felesége gyógyszerész.



A szegedi egyetem jogi karán szerzett diplomát 1999-ben.

Sikeres szakjogászi vizsgát követően 2003-tól önálló ügyvédként dolgozott Gyulán, miközben 2006-ban adójogi szakjogász képesítést is szerzett.

Az önkormányzati munkába 2004-ben kapcsolódott be. Külsős tagja lett a gyulai önkormányzat ügyrendi és közrendvédelmi bizottságának.

2006-ban önálló képviselői mandátumot szerzett, és elnökként folytatta munkáját az ügyrendi és közrendvédelmi bizottságban. 2009-től a képviselő-testület Fidesz-frakciójának vezetője.

Gyula város polgármestere 2010-től.

Nős, felesége gyógyszerész. Gyulának fontosak a gyulai termékek A gyulai önkormányzat a jövőben a mezőgazdaságot is stratégiai ágazatnak tekinti, azon belül a zöldség- és gyümölcstermesztést, valamint a primőr termékek előállítását. A város azon dolgozik, hogy a tradicionális gyulai termékek ismét el tudják foglalni méltó helyüket a magyar és a helyi kiskereskedelmi piacokon – mondta el lapunknak Alt Norbert alpolgármester.

A piac szereplőivel folynak a szakmai egyeztetések arról, hogy minél több helyben termelt áru kerüljön be a kiskereskedelembe. A közintézmények és a közkonyhák üzemeltetői részéről is van igény a jó minőségű termelői zöldségfélékre és gyümölcsökre. Az önkormányzat tervei között szerepel Gyula terméklogó bevezetése. A jelzést a város termelői használhatják majd az általuk előállított minőségi áruk esetében. A saját logó célja a kiváló gyulai áruk népszerűsítése, ismertségük növelése, így azokat a vásárlók bárhol és bármikor fel tudják ismerni az országos kínálati palettán. A termékvédjegy mellett az önkormányzat tervei között szerepel „Gyulai termékpolc” bevezetése. A program lényege, hogy a város a helyi termelőkkel közösen a nagyobb áruházakban és áruházláncokban egy ponton szeretné elhelyezni az itt termelt árukat.

A jelenlegi vásárteret is korszerűsítik. A piac vonzerejét kívánja növelni az áruházláncokkal szemben a város azzal a legfrissebb rendelettel, amely piaci napokon mentesíti a környező parkolókat a fizetési kötelezettség alól. A ticket formájában nyújtott szociális segély is részét képezné a helyi termékkereskedelem élénkítésének, a rászorulók gyulai termékek vásárlására fordíthatják az összeget.-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.