Túlzás nélkül állítható, hogy a koronavírus-járvány első hulláma a világ összes országán végigsöpört az elmúlt hónapok során. A vírus terjedésének megállítása érdekében szinte kivétel nélkül lezárták a nemzetközi határokat, és a foglalkoztatás is nagymértékben visszaesett számos szektorban.
Az új rendeletek és a gazdasági változások, amelyekre korábban nem volt még példa, váratlan helyzetekbe sodorták a magánembereket, a vállalatokat, az országokat egyaránt. Reflektorfénybe kerültek olyan problémák, amelyeknek a kockázata – előfordulásuk kicsiny valószínűsége miatt – nem szerepelt az üzleti tervekben: kevesen számítottak arra, hogy egy világjárvány 2020-ban teljes szektorokat, kis túlzással az egész világgazdaságot megbéníthatja.
A nemzetközi határok lezárásával az Európai Unió és a globalizáció egyik alapköve, a munkaerő szabad áramlása ütközött jókora akadályokba. A határokon átlépő munkavállalók eleinte rendkívüli nehézségek árán, például különböző munkaügyi papírok beszerzése és a határátkelőkön való többórás várakozás után voltak csak képesek folytatni a munkájukat egy másik országban – a határok teljes lezárásakor már ezek az opciók is kiestek.
Egy nagyberuházásunk főmérnöke a koronavírus-járvány miatti szankciók bevezetése előtt pár hónappal a következőt mondta: „Ha nem lennének székely és kárpátaljai munkásaink, nem is tudnám, hogyan boldogulnánk, nem lenne elég vasbetonszerelő, ács, burkoló, festő…” Ez nem tekinthető egyedi esetnek, ugyanis erdélyi magyar, magyar erdélyi cégekkel – főleg alvállalkozóként – lépten-nyomon találkozhatunk mind az építőiparban, mind más területeken.
A hazai vendéglátóiparban is hatalmas szükség van határon túli magyar munkaerőre:
még Győr-Moson-Sopron megyéből, az ország távolabbi szegletéből is folyik toborzás Kárpátalján, felszolgáló és szakács munkakörökre.
Az első világháborút lezáró békeszerződéssel a Kárpát-medence gazdasági egysége teljesen szétzilálódott: bármennyire is abszurdnak tűnik, napjainkban magyar munkavállalók és vállalatok külföldön dolgoznak, ha Magyarországon éppen nem találnak munkát, most pedig a Covid–19-pandémiából fakadó nyomás terheli súlyos bizonytalansággal az utóbbi időszakban jól fejlődő határon túli gazdasági kapcsolatokat.
Nem csupán a határon való közlekedés vált nehézkessé, de a kül- és belföldön hirtelen felbukkanó piaci és pénzügyi problémák is ránehezednek mindkét oldal résztvevőire, székhelytől teljesen függetlenül.
A magyar kormány gazdasági programjának egyik tudatos pillére a magyar–magyar határon túli együttműködés, szélesebb értelemben a Kárpát-medencei gazdasági kapcsolatok fejlesztése, hiszen ezek megalapozásával és javításával a magyar gazdaság növekedése és stabilitása is fokozható. Bár a jelenlegi helyzetben a saját érdekeink és lehetőségeink szem előtt tartása az elsődleges, fontos odafigyelni azokra is, akik a járvány okozta válság előtt üzleti partnereink vagy éppen munkatársaink voltak.
Bár a határon túli magyar közösségeknek, kórházaknak eljuttatott egészségügyi felszerelés a nemzeti gondoskodást szimbolizálja, további terv- és eszközrendszer szükséges a határon túli gazdasági közösség megerősítésére, a kooperáció újraindításának gyorsítására, továbbá a határon túli gazdasági kapcsolatok túlélésének biztosítására és megerősítésére.
Alapvető cél a hazai gazdaság megóvása és erősítése mellett a meggyengült határon túli kis- és középvállalkozások védelme is, ugyanis a megszűnésük vagy a váratlan felvásárlásuk nem várt veszélyt hozhat az olajozottan működő vállalati együttműködésekre, üzleti kapcsolatokra.
A meggyengült kkv-k védelme ugyanezen okokból a határon túl is alapvető cél.
Az Erdélyi gazdaságfejlesztési program nyertes pályázói például a koronavírus alatt is megkaphatták az őket illető eszközöket, de a kárpátaljai, felvidéki és más határon túli magyaroknak is szükségük lehet arra, hogy a hazai cégektől segítséget kaphassanak saját eszközeik és érdekképviseleteik biztosítása révén a koronavírus-járványt követő, zökkenőmentes közös munka folytatásához.
Az elmúlt évszázad egyik legfontosabb tanulsága ugyanis az, hogy együtt kell túllépni a közös megrázkódtatásokon, nem pedig külön utakon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.