Az 1970-es és 80-as években Magyarországon az infláció tartósan növekedett. Magyarország a negatív kivételek közé került. A nyolvanas évekre a világ nagy részén kiheverték az olajársokkok hatásait, és az infláció gyors csökkenésnek indult. Érdemes átnézni, mert van mit tanulni a hetvenes évekbeli tapasztalatokból.
Hazánkban az 1970-es évek ár- és bérszabályozásai elhúzódó gazdasági problémákat okoztak.
Az 1968-as reformok nagyobb vállalati mozgásteret és alkalmazkodási lehetőséget biztosítottak, de a reformerek háttérbe szorultak. Az 1970-es években a társadalmi feszültségek miatt a reformok helyett hatósági intézkedések léptek életbe, megnehezítve a vállalati racionalizálást és a rugalmas alkalmazkodást. A fogyasztási cikkek 50 százalékának ára szabályozott maradt, így az árak elszakadtak a termelési költségektől. Az 1979–1980-as árreformot követően az infláció tartósan tovább emelkedett, miközben a vállalatok jövedelmezőségét az állami támogatások tartották fenn. Az eredmény elhúzódó, magas infláció és jelentős eladósodás egészen a rendszerváltásig.
A nyugati világban a gazdaságpolitikai lépések függvényében vegyesen teljesítettek az egyes gazdaságok.
Németország (NSZK) nagy szigorral, gyorsan reagált, elejét véve a reálbér-növekedés elszabadulásának és a másodkörös inflációs hatások kialakulásának. Az eredmény magáért beszél, az inflációs ráta a csúcson is 8 százalék alatt maradt. Az Egyesült Királyság és Olaszország rosszul vizsgázott. Az Egyesült Királyság relatíve expanzív politikája miatt IMF stabilizációs programjának igénybevételére kényszerült. Az első olajársokkot igyekeztek ár- és bérszabályozással, de lazább monetáris politikával kezelni. Az eredmény elszabaduló, 26 százalékot meghaladó infláció volt, amelyet a második olajársokk során rekordmagas kamatokkal, így jóval nagyobb szigorítással sikerült csak kezelni. Olaszország hasonló pályát írt le, és 1981-ben szintén IMF-segítségre szorult. Csak ezután csökkent az akkorra 20 százalékot meghaladó olasz infláció. Mindezek tetemes reálgazdasági veszteséget okoztak, és a magasabb infláció tartósabban fennmaradt.
Az árszabályozás az Amerikai Egyesült Államokban sem működött az 1970-es években. Nixon elnök 1971 augusztustól több fázisban kezdett árkorlátozásokba a megélhetési költségek kontrollálása végett. Az árszabályozás enyhítését követően meredek áremelkedés indult, amit a 60 napos árbefagyasztás tovább rontott. Az 1973 januári 4 százalékos infláció másfél év alatt 12 százalék fölé emelkedett. Az árkorlátozások tartós fenntartása, majd az egyidejű feloldása hosszabban elhúzódó és magasabb inflációhoz vezettek.
Kik nyerték meg az 1970-es éveket?
A fejlesztő állam modelljét követő, rugalmasan és gyorsan alkalmazkodó ázsiai országok. Akik felismerték, hogy a munkaigényes nehézipari, exportorientált modell a magasabb energiaárak mellett súlyos kihívásokkal néz szembe. A drasztikusan megváltozó cserearányok mellett is eredményes fejlesztési terveket dolgoztak ki, és ezt az iparpolitikájukban is érvényesítették. Hatalmas befektetést hajtottak végre az elektronikai iparban és a csúcstechnológia iparágakban, továbbá az azokhoz szükséges képzésben, oktatásban. Ezzel egyidejűleg az energetikai kihívásra erőteljes racionalizálással, hatékonyabb energiaellátással reagáltak. Mindezek a gyártástechnológiai újításokkal kiegészülve lehetővé tették, hogy újabb évtizedekre fennmaradjon az export-versenyképességük és bővüljön a külpiaci részesedésük.
Melyek a tanulságok napjainkra vonatkoztatva?
A legfontosabb, hogy az új világgazdasági realitások és az országspecifikus lehetőségek szerint szükséges az iparpolitika és az ehhez szükséges minőségi oktatás alakítása. Emellett az energetikai hatékonyság és az energiabiztonság a versenyképesség fontos pillére. Harmadrészt az alkalmazkodást akadályozó intézkedések (árszabályozás, kamatplafon és bérszabályozás) tartós fennmaradása elhúzódó hatású problémákat gerjeszt, és összességében nagyobb költségekhez vezet. Válságos időkben is a racionalizálásnak és a jövőbe való befektetésnek kell érvényesülnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.