Megjelent az OECD júniusi előrejelzése a gazdasági kilátásokról. Ezek szerint a gazdasági növekedés a világgazdaságban 2023-ban 2,7, 2024-ben 2,9 százalék körüli lehet. Ez az előrejelzés közelíti az IMF áprilisi 2,8 és 3,0 százalékos értékeit. Ezek az értékek jóval alacsonyabbak, mint a pandémiai előttiek, vagyis még nem látszik, hogy elindult volna a fellendülés, a korábbi növekedési adatokhoz való visszatérés. Ugyanakkor a kínai és indiai gazdaság, ahogyan az alábbi táblázatban látjuk, továbbra is erős növekedési pályán marad.
A gyenge európai növekedés okai között találjuk a makacsul magas inflációt és a magas adósságszintet, amelyek – részben – a pandémia következményeit mérsékelni próbáló fiskális költekezés és az emiatt megugró államháztartási hiányok okoztak. A magas infláció ugyanakkor gátolja a növekedést segítő fogyasztást és beruházás bővülést. A monetáris politika egymaga nem tudja megoldani a problémákat, ezért költségvetési szigorra is szükség van: jegyzi meg a tanulmány. Kiemelten fontos feladat lenne a termelékenység és a hatékonyság általános javítása, beleértve az állami kiadások hatékonyságának növelését is. A termelékenység javítás másik fontos területe a tudásba és képességekbe való beruházások szintjének emelése azért, hogy az új technológiák és a digitalizáció lehetőségeit ki lehessen használni, ezzel is javítva a termelékenységet. Szükség lenne továbbá a piaci verseny erősítésére is, figyelmeztet az OECD, mivel a verseny csökkenése, a monopolhelyzetek kialakulása gyengíti az innovációs és termelékenység javítási kényszert. A növekedési esélyeket pedig erősítené a termelékenységi szint emelkedése. Sőt, nemcsak általában a növekedési esélyeket javítaná, hanem a növekedés minőségére és fenntarthatóságára is kedvező hatással lenne – figyelmeztet az OECD.
A tanulmány még egy fontos jellemzőre kitér. Rámutat arra, hogy a gyorsan változó környezetben fontos a gazdaság rugalmassága, amelyhez hozzájárul a részmunka idős foglalkoztatás, amely segíti, hogy a kismamák, és – igény esetén – a nyugdíjasok is megjelenjenek a munkaerőpiacon. Régiónkra azonban nem jellemző a részfoglalkoztatás elterjedtsége: a V4 országokban ez a foglalkoztatási forma az összes foglalkoztatott két százalékát sem teszi ki. A vizsgált 35 ország között Csehország a 28., Magyarország a 31., Lengyelország a 33. és Szlovákia a 34. helyen van a részfoglalkoztatottak aránya tekintetében. Ez összefüggésben lehet a helyi foglalkoztatás tipikus jellemzőjével, az összeszereléssel, amelyre leginkább a három műszakos munkaszervezés a jellemző. A magas termelékenységű és versenyképes Svédországban és Finnországban ugyanakkor ez arány 7 százalék körüli, ami segíti a piaci változásokhoz való gyorsabb alkalmazkodást. Az általános elemzésen kívül a tanulmány részletesen vizsgálja az egyes OECD tagországok helyzetét is. Nézzük melyek a tanulmány legfontosabb megállapításai és előrejelzései a V4 országok esetén!
Az első összefoglaló táblázatban az OECD főbb megállapításait és ajánlásait, a második táblázatban a legfontosabb makroadatokra vonatkozó előrejelzéseket látjuk. Azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a V4 országok helyzetének megítélésében, illetve annak várható alakulásában nincsenek jelentős eltérések. A költségvetési fegyelem erősítése mindenhol feladat, éppen úgy, mint a termelékenység javítása, amelyet leginkább a digitalizáció és a tudásberuházások támogathatnak. Magyarország esetén arra kell felfigyelnünk, hogy az EU-s források elmaradása csökkentheti a befektetési bizalmat és a beruházási kedvet, amelyet a gazdaságpolitika ellensúlyozhat erős ösztönző politikával, jelentős állami támogatással, de ezzel ronthatja egyrészt az egyébként is magas hiány- és adósságszintet, másrészt erőforrásokat von el a termelékenység növeléséhez elengedhetetlen tudás- és egészségügyi beruházásoktól. Ez viszont rontja a fenntartható növekedési és fejlődési útra való gyors áttérés esélyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.