Ukrajnában júliustól szabadon áruba bocsájtható minden mezőgazdasági földterület. A több évtizedes tilalom feloldásának jelenlegi szakaszában egyelőre csak az ukrán állampolgárok jogosultak földvásárlásra. Egy személy tulajdonába legfeljebb 100 hektár kerülhet.
A 2019 decemberében elfogadott új földkódex 2024. január 1-től teszi lehetővé, hogy egyszerre akár 10 ezer hektár is összpontosulhat egy kézben, emellett ettől a dátumtól kezdve jogi személyek is hozzájuthatnak földterülethez. A sokak által kritizált földtörvény külföldiek számára nem engedélyezi a vásárlást. A későbbiekben ezt a korlátozást egy országos népszavazás eredményétől teszik függővé.
A kormány pozitív várakozásokkal tekint a földpiac megnyitására, az elemzők kritikusabban látják az új szabályozást. Többségük kimondottan pesszimistán áll az előző hónaptól életbe léptetett változásokhoz.
Aki pénzt szeretne látni a jellemzően parlagon heverő földjéből, annak a személyi okmányain kívül a földrészleg tulajdonjogát igazoló okiratra és a terület értékét tartalmazó hivatalos értékbecslésre van szüksége, hogy eladhassa tulajdonát.
Az említett értékbecslő dokumentum fontossága abban rejlik, hogy az ebben szereplő összegen alul nem adható el a földrészleg. Az adásvételnél azonban az alapár feletti összeget a tulajdonos és a vevő közös megegyezés alapján határozhatja meg. Ez lehet 30, de akár 100 ezer hrivnya is hektáronként, ami euróban számolva 1 és 3 ezer közötti összeget jelent. A korábban bérbe adott földek eladásakor a bérlőnek elővásárlási joga van.
A törvény részletesen szabályozza a hivatalos árverések menetrendjét, ám ez a folyamat bizonyos feltételek esetén elkerülhető.
A vásárlás minden esetben készpénzmentesen, csakis banki átutalással bonyolítható, ennek célja, hogy a fiskális hatóságok ellenőrizni tudják az adóelkerüléseket.
Szakértők szerint most még nem ajánlatos sietni az eladással, 2-3 év múlva, azaz az újabb korlátozások feloldása után valószínűsítik a földek értékének növekedését. Persze a vásárló szemszögéből pont fordított az alapállás.
Lényeges tudnivaló, hogy a kataszterizálás elmulasztásával 2025-től elveszthetik földjeiket azok a gazdák, akik nem kellően alaposak a dokumentálás terén. Ukrajnában 2025-ig kaptak haladékot a kolhozok megszűnésekor kapott, úgynevezett „pájos” földterületek haszonélvezői a tulajdonjog rendezésére. A közös szövetkezetek kilencvenes évekbeli tömeges megszűnésekor a kolhoztagok ún. „pájokat”, azaz földrészlegeket kaptak. A kataszteri szám igénylése kötelező eleme a földprivatizáció folyamatának. A kataszteri szám nélkül a terület használója nem köthet semmilyen szerződést, egyebek mellett nem adhatja és nem ajándékozhatja el, nem adhatja hivatalosan bérbe, nem jegyezhet be jelzálogot a területre. Az ukrajnai jogszabályok értelmében, ha 2025-ig a tulajdonos elmulasztja a kataszterizációt, úgy kell tekinteni, hogy lemond földjéről.
Más bökkenők is akadnak. Mint említettük, az eddigi bérlőknek elővásárlási joguk van. Csakhogy a legtöbb esetben nem magánszemélyek, hanem farmergazdaságok, mezőgazdasági vállalatok, cégek a bérlők. Jogi személyek azonban csak 2024-től rendelkezhetnek vásárlási joggal. Az ellentmondásos rendelkezés kijavításán már dolgoznak a szaktárcánál.
Még bonyolultabb a helyzet, amikor a földrészleg valamilyen hasznos ásványi kincset rejt. Ez esetben az elővásárlási jog azt illeti, aki engedéllyel rendelkezik az effajta ásványi kincsek kibányászására. Ezek a személyek még az addigi bérlővel szemben is előnyt élveznek. Az említett elővásárlási jogok abban az esetben hagyhatók figyelmen kívül, amennyiben a földrészleg nem eladásra, hanem ajándékozásra kerül, esetleg öröklés útján talál új gazdára.
A július 1-i földeladási moratórium feloldása óta közel kétezer üzletet ütöttek nyélbe.
Az agrárpolitikai minisztérium tájékoztatója szerint négyezernél is több közjegyzőnek van már hozzáférése az állami földkataszterhez. Jelenleg 1 hektár földterület átlagára 2500 dollár körül mozog Ukrajnában. A jövőben jelentős emelkedésre lehet számítani, elemzők a 10 ezer dollárt sem zárják ki. Oleg Nivjevszkij, a Kijevi Nemzeti Gazdaságtudományi Egyetem docense szerint a föld bérleti díja 2015-től folyamatosan emelkedik, az új földkódex elfogadása ezt a folyamatot csak erősíti. A szakértő a föld árának drágulását az élelmiszerek iránti növekvő kereslettel is összefüggésbe hozza. Nivjevszkij szerint a föld árának megállapításakor az Ukrajnával szomszédos országok földpiaci árait kellene alapul venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.