Az új koncepció szerint egyáltalán nem kell majd környezetvédelmi termékdíjat fizetni az újratölthető palackok után, a nem újratölthető italcsomagolások után viszont egységes termékdíjat kell majd fizetniük a forgalmazóknak. A jelenlegi – az Európai Bizottság szerint versenysemlegességi aggályokat felvető – termékdíj-szabályozás szerint valamennyi fajta italcsomagolási termékdíj alól mentesül az a gyártó vagy kereskedő, aki meghatározott arányban biztosítja a palackok újbóli használatát (ez az úgynevezett többutas csomagolás). A mostani javaslat emellett ösztönzi a nem újratölthető („egyutas”) csomagolás visszagyűjtését is: az így kezelt italcsomagolás után a termékdíjnak csak a felét kell majd megfizetni. A szabályozás a műanyag palack mellett az üveg, karton és fém italcsomagolásra is vonatkozik.
A 2009-től lépcsőzetesen bevezetni tervezett új szabályozás eredményeképpen 2017-re körülbelül 50 százalékra nőhet például az újratölthető műanyag palackok aránya a mostani, európai összehasonlításban is igen alacsonynak számító 5,8 százalékról (az alkoholmentes italokat európai átlagban 29 százalékban forgalmazzák újratölthető palackokban).
Az újratölthető csomagolásra való áttérést a tervek szerint támogatási rendszer segítené, melyből a cégek újratöltő gépsorok, mosóberendezések és visszagyűjtő rendszerek kialakítására költhetnének. Az előzetes várakozások alapján ugyanis a gyártóknak és forgalmazóknak hosszú távon jobban megéri majd beruházni az újratölthető csomagolás fejlesztésébe, mint termékdíjat fizetni, noha a számítások szerint nem nő majd összességében a termékdíjteher. Az újratölthető csomagolás így a gyártók számára is költségcsökkenést eredményez majd, ugyanakkor a gyártói felelősség elvét érvényesíti a hulladékgazdálkodásban.
Az új szabályozás tovább ösztönözné a lakosság környezettudatosságát és a szelektív hulladékgyűjtést is. Egy hazai közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek a jelenleginél kétszer nagyobb arányban lennének hajlandók megfelelő feltételek esetén visszaváltható csomagolású italokat vásárolni.
A környezetbarát szabályozás illeszkedik az Európai Parlament által 2008. június 17-én elfogadott új hulladék-keretirányelvéhez is, mely ötlépcsős prioritási sorrendet határozott meg a hulladékgazdálkodásban, első helyre sorolva a hulladék keletkezésének megelőzését, a másodikra pedig az újrahasználatra való előkészítést. Hazánknak szintén uniós irányelv szerint 2012-re a gyártói visszavételi kötelezettség alapján a csomagolási hulladék legalább 60 százalékát hasznosítania kell, ebből legalább 55 százalékot anyagában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.