BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fékezi a holland növekedést a részmunkaidő

Aktivitás. Egyre nagyobb munkaerőhiányt okoz a részidős állások rendkívüli népszerűsége Hollandiában, komolyan fékezve a gazdaság bővülését. A helyzet súlyosságára tekintettel Jan Peter Balkenende kormányfő külön válságstábot állított fel, amelynek az a feladata, hogy többletmunka vállalására serkentse a lakosságot – kiemelt tekintettel annak női felére.
Úgy tűnik, túl eredményesre sikeredett a munkanélküliség elleni harc Hollandiában: az EU második legalacsonyabb, 2,8 százalékos állástalansági kvótája már komolyan veszélyezteti a munkapiac rugalmasságát, ezen keresztül pedig a növekedést. Sokáig a foglalkoztatás bővülése volt a holland gazdasági expanzió legfontosabb forrása, a mostanra előállt szűk munkapiaci kínálat azonban már inkább fenyegeti a konjunktúrát – írja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2008-as országjelentése.
A szakértők és politikusok nemrég még számos országban követendő példaként mutattak a részmunkaidőt nagy arányban alkalmazó holland modellre. A teljes munkaerő-állomány 40 százaléka dolgozik részidőben, ez az uniós átlag duplájának felel meg. A négynapos munkahét teljesen normális, ráadásul a kisgyerekes anyák mellett egyre több apa is inkább részmunkaidős állást vállal.
A részmunkaidő az elmúlt több mint három évtizedben nagymértékben hozzájárult a nők foglalkoztatottságának felfuttatásához, mivel megkönnyítette belépésüket a munkapiacra – idéz egy szakértőt az FTD. Ezzel együtt sok esetben csapdának is bizonyult, mivel lényegesen rontotta a karrierlehetőségeket, illetve a jövedelem növelésének esélyét. A részidős foglalkoztatás sokak szerint a női munkavállalók tehetségének elfecserlését okozza. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.