Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megvalósuló programok előkészítésére a kormány 1,7 milliárd forint támogatást ítélt meg, ugyanis egyes pályázatok még uniós jóváhagyásra várnak.
A miniszter hozzátette: a programok érintik az ár- és belvízvédelem, a vízgazdálkodás, az élőhely-rehabilitáció, valamint a kármenetesítés területeit. Ezzel várhatóan 113 település 750 ezer lakosának életminősége javulhat.
A Beregi komplex árapasztási és ártér revitalizációs fejlesztés a tiszai árvízvédelmet és a beregi vízpótlást biztosítja 23,17 milliárd forint értékben. A program keretében megépülhet többek között a Jánd-Gulácsi árapasztó tárazó is, fél méterrel csökkentve az árvíz szintjét a Felső-Tisza kritikus szakaszán. A projekt a beregi árvízvédelmi töltések komplex fejlesztésével együtt a térség 19 településének 25 ezer lakosát érinti.
A Komplex Tisza-tó projekt 5,82 milliárd forint értékű támogatást nyert. A fejlesztés biztosítja majd a tó megfelelő vízpótlását, várhatóan javítja a víz minőségét és megteremti az ökológiai egyensúlyt. A Tisza-Körösvölgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer rekonstruálásával biztonságosabb lesz a vízgazdálkodás a legszárazabb területeken, az Alföld mintegy egyharmadán. A program 48 település több mint 350 ezer lakosának életminőségét javítja.
A Szigetközi mentett oldali és hullámtéri vízpótló rendszer ökológiai célú továbbfejlesztését egy hatmilliárdos projekt biztosítja. A fejlesztéssel egy tíz éve húzódó probléma oldódik meg. A program segítségével helyreállítják a Szigetköz vízrendszerét és visszaállítják az 1950-es évek vízszintjét. Ezáltal a vízi élőlények életfeltételei javulnak, biztosítottá válik a mezőgazdaság öntözési igénye is, valamint a mederrekonstrukciókkal helyreáll a térség árvízlevezető képessége és megszűnnek a belvíz károk is. A fejlesztés 18 település 150 ezer lakosát érinti.
A Mosoni-Duna és a Lajta folyó térségi vízgazdálkodásának rehabilitációja 4,86 milliárd forint értékű. A fejlesztés Győr városát is érinti. A program eredményeként várhatóan javul a térség vizeinek állapota, megoldódik a vízpótlás, lehetővé válik a vizes élőhelyek ökológiai rehabilitációja, valamint a szigetek és a mellékágak helyrehozásával a vízi turizmus is fejlődhet. A folyók vízlevezető képességének javításával 22 település 192 ezer lakosának életminősége és árvízi biztonsága emelkedik.
A Komárom-Almásfüzitő árvízvédelmi öblözet fejlesztése 7,3 milliárd forint összköltségű támogatást nyert. A program tíz kilométeres szakaszon teszi teljessé a jelenleg harminc százalékos védvonal kiépítettségét. A fejlesztés 5 település 22 ezer lakosának árvízi biztonságát érinti.
A Peremartongyártelep északi bányaterületének kármentesítésére Berhida külterületén kerül majd sor. A tervek szerint 6,166 milliárd forint összköltséggel az egykori Peremartoni Vegyipari Vállalat ötvenezer négyzetméteres területét tisztítják meg a hulladékoktól és a szennyező anyagoktól, valamint 8,7 ezer köbméternyi vegyi anyaggal szennyezett földet szállítanak el és ártalmatlanítanak. A fejlesztéssel megakadályozzák a szennyező anyag beszivárgását a felszín alatti karsztvízbe, és megvédik a Várpalota térségében élő mintegy 11 ezer lakos vízellátását és egészségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.