A bérinfláció jelentős tényező a fogyasztói árak alakulásában is, ezért sem mindegy, hogy milyen folyamatok figyelhetők meg, illetve mozgatják azt. A Magyar Nemzeti Bank aktuális inflációs jelentésében külön is foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, abból a tényből kiindulva, hogy a munkaerő-felvételből származó, szezonálisan igazított adatok szerint a foglalkoztatottak száma 2007 első negyedévéről 2008 első negyedévére mintegy 60 ezer fővel csökkent. A bérinflációra ható erők vizsgálatához fontos tudni, hogy mi történt az állásukat elvesztőkkel, milyen szoros maradt a munkapiaci kötődésük – mutatnak rá a jelentés készítői, akik egy külön elemzést szentelnek e témának, a munkaerő-felmérés ez év márciusáig rendelkezésre álló mikroadatbázisának segítségével igyekezve választ adni a kérdésre.
A foglalkoztatás említett mértékű csökkenése mellett a munkanélküliek száma csak mintegy 15 ezer fővel emelkedett az év során, míg az inaktívak 40 ezerrel többen lettek, illetve 5 ezer fővel csökkent a munkaképes korú népesség lélekszáma – idézik a szakértők a részletes adatokat. Ez önmagában nem feltétlenül jelentené a rendelkezésre álló munkaerő tényleges csökkenését, állítják, hiszen – mint hozzáteszik – a magyarországi aktivitási ráta az elmúlt években nemzetközi összehasonlításban is igen szorosan együtt mozgott a foglalkoztatottság alakulásával. Ennek fontos oka, hogy jelentős csoportok nem keresnek aktívan munkát, így nem felelnek meg a munkanélküliség kritériumainak sem, de valójában – saját bevallásuk szerint – szeretnének dolgozni, és az elhelyezkedési adatok szerint viszonylag erősen kötődnek a munkapiachoz.
A múltban a hazai aktívaknál kevésbé, a nemzetközileg megfigyelhető összefüggésekhez azonban hasonló mértékben kötődött a foglalkoztatottság alakulásához, és valószínűleg jobban mutatta a ténylegesen rendelkezésre álló munkaerő-állomány alakulását az aktívak és a saját bevallásuk szerint dolgozni akarók együttes száma – áll az elemzésben. Pesszimizmusra ad okot azonban, hogy jelenleg ez a mutató is az aktivitáshoz hasonló mértékű csökkenést mutat – hívják fel a figyelmet.
A foglalkoztatás csökkenésének több mint a fele az állami vagy önkormányzati tulajdonú munkahelyekhez köthető, ebben a szektorban közel 35 ezer fővel dolgoztak kevesebben az egy évvel korábbinál. A létszámleépítés szinte kizárólag az idősebb, 50 év fölötti korosztályt érintette, a többi korcsoportban lényegében változatlan maradt az államhoz köthető munkahelyeken foglalkoztatottak aránya.
A jellemzően inaktív csoportokat vizsgálva szembetűnőnek mondják, hogy a foglalkoztatáscsökkenéssel párhuzamosan – főként 2007 végén – jelentős mértékben, összesen közel 50 ezer fővel nőtt a 75 évnél fiatalabb öregségi nyugdíjban részesülők száma. A növekedés kisebb részben a Ratkó-korszak gyerekeinek öregedéséből, nagyobb részben abból fakad, hogy – feltehetőleg az elbocsátások és a nyugdíjszabályok változása miatt – sokan előrébb hozták a nyugdíjazásukat. (Mint megjegyzik: a mintabeli népesség korösszetételének változásából fakadóan – minden más befolyásoló tényező változását figyelmen kívül hagyva – egy év alatt 16 ezer fővel nőtt volna a nyugdíjasok száma.)
Az előre hozott nyugdíjaztatás hatása azonban csak átmeneti megugrást okoz a nyugdíjasok számában, ezt a közeljövőben várhatóan az új nyugdíjazások számának csökkenése követi – jegyzik meg a jegybank szakértői, hozzátéve: ők csak egy részét teszik ki a munkapiacot elhagyóknak. S az új nyugdíjasok nem is mindannyian a korábbi foglalkoztatottak közül kerülnek ki – derül ki a vizsgálatokból. Hiszen a leginkább érintett generációkban a nyugdíjasok számának növekedése az elhalálozások ellenére is nagyobb a foglalkoztatottak létszámcsökkenésénél. Ezt amellett, hogy nem mindenki a munkahelyéről vonul nyugdíjba, részben az is magyarázhatja, hogy a nyugdíjasokat feltehetőleg könnyebben érik el a kérdezőbiztosok – világítanak rá egy lehetséges okra, megjegyezve: erre utal az is, hogy a rendkívüli létszámnövekedés ugyancsak meghaladja az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) adataiból látható értéket.
A nyugdíjasok mellett mintegy 20 ezer fővel nőtt az adatbázis szerint a gyermektámogatásokban részesülők száma is – állapítják meg a jelentés készítői. Ezzel együtt nőtt az egy évnél fiatalabb gyermekek száma is, vagyis a korábbi tapasztalatokkal ellentétben ezúttal valóban javuló demográfiai folyamatok állhatnak a háttérben, nem csupán a támogatásokat igénybe vevők köre bővült. Bár a változásban a mintavételi hiba is közrejátszhat, a demográfiai folyamatok – feltehetőleg a Ratkó-unokák családalapításával is összefüggő – enyhe javulása figyelhető meg a születési statisztikákban is.
A foglalkoztatottsági ráta alakulását kor és nem szerinti bontásban vizsgálva a jelentés készítői szerint megerősíthető, hogy a foglalkoztatottak számának csökkenése elsősorban a nyugdíj, illetve a gyermektámogatások által leginkább érintett csoportokhoz – az 55 év felettiekhez, illetve a 30-as éveik elején járó nőkhöz – köthető. Ezenkívül a 20–24 éves korosztályban látható szignifikáns, közel 3 százalékpontos csökkenés. Ebben a korcsoportban sem lehet azonban a munkanélküliek vagy a dolgozni akaró inaktívak arányának emelkedéséről beszélni. A változásban feltehetőleg egy régebben tartó folyamat, az iskolába járók számának növekedése és a munkába állás kitolódása játszik fontos szerepet. Az iskolarendszerű képzésben részt vevők aránya ugyanis ebben a körben 1,5 százalékponttal volt magasabb az előző évinél, bár a létszámuk – az idetartozók számának csökkenése miatt – csupán néhány ezer fővel volt magasabb annál.
A jelentés készítői a fentiek alapján úgy látják, hogy összességében a foglalkoztatottak számának visszaesése együtt járt a munkaerő kínálatának hasonló mértékű csökkenésével. Így nem lehet a munkapiac jelentős mértékű lazulásáról és a bérinflációt csökkentő kínálati oldali nyomásról beszélni. Bár a munkakínálat csökkenése részben átmeneti hatásoknak köszönhető, a nyugdíjkorhatár-emelés véget érésével és a demográfiai folyamatok alakulása (a Ratkó-korszak gyerekeinek nyugdíjba vonulása, illetve a Ratkó-unokák családalapítási korba jutása) miatt hosszabb távon sem számíthatunk az elmúlt évtizedben jellemző ütemű bővülésére. A béralkalmazkodás szempontjából ugyanakkor az igazi kérdés az, hogy a gazdaság konjunkturális helyzete miatt inaktívvá váló csoportok milyen eséllyel jelennek meg tényleges munkakínálatként a munkaerőpiacon az elkövetkező években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.