Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) budapesti megalakulásának napján közleményben hívta fel a figyelmet a kutatás-fejlesztésre és innovációra fordított költségvetési források szűkös voltára a Versenyképes Mikro-, Kis- és Középvállalkozások Magyarországi Egyesülete.
A jelentős részben innovációval foglalkozó vállalatokat tömörítő egyesület rámutat: jelenleg az innovációra fordított költségvetési pénzeket tekintve Magyarország az EU sereghajtói közé tartozik.
A Versenyképes Mikro-, Kis- és Középvállalkozások Magyarországi Egyesülete szerint ugyanakkor nem csak ez a probléma. Az állami források elsősorban az állami és a non-profit szereplők kutatási tevékenységéhez járulnak hozzá, s fejletlenek azok a mechanizmusok, melyek az üzleti szektor- különösen a kis- és közepes vállalkozások kutatás-fejlesztési ráfordításai növelését serkentenék - állítják.
Pedig - áll a közleményben - az EITI létrehozását kezdeményező Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is arra hívja fel a figyelmet Budapesten, hogy „ sikerének elengedhetetlen feltétele az üzleti partnerek bevonása a tevékenységbe, s a testület vezetésébe gazdasági szakembereket is bevonnak, mert „az üzleti világ részvétele biztosítja, hogy a tudás új üzleti vállalkozásokban öltsön testet."
Az egyesület, illetve tagszervezetei régóta dolgoznak azért, hogy a világ elismerje: Magyarország szellemi termékekben nagyon gazdag, csak ezeket ki is kell "bányászni". Sőt, utána meg kell szervezni a hasznosítást is, hogy az értékes ötletből jó üzlet lehessen. S van már magántőke is, amely mögé áll ezeknek a projekteknek.
Viszont az EU innovációs teljesítménymérése (innovation scoreboard) szerint a legtöbb tényezőben Magyarország sereghajtó. Ennek megváltoztatására be kell bizonyítani, hogy Budapest méltán lett az új európai uniós szervezet székhelye - hívja fel a figyelmet az egyesület.
Az új központ Magyarországnak esély, mellyel felelősséggel, a magán és a közérdek összehangolásával élni kell, vagyis az államnak - a magántőke mellett - a mainál jóval nagyobb szerepet kell vállalnia abban, hogy az közösségi forrásokból támogatott alapkutatás és annak hasznosulása, illetve az üzleti szféra kutatási eredményei jobban együttműködjenek, ha állni akarja az ország a versenyt -hogy Magyarország valóban központjává válhasson az európai innovációnak. Maga az innovatív vállalkozások támogatására hivatott intézményrendszer is megújulásra szorul - sorolja teendőket a közlemény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.