A miniszterelnök megerősítette: az adómódosítások elindításához szükséges fedezetet a kormány 2009-re előteremti, mivel nem számol azzal, hogy már jövőre jelentősen fehéredne a gazdaság. Komoly tartalékok vannak ugyanakkor a magyar gazdaság azon 20 százalékában, amely jelenleg nem veszi ki részét a közös terhek viseléséből. A kormányfő ismét leszögezte: ha a feketegazdaság arányát a jelenlegi 20-ról 10 százalékra, az EU 15 átlagára sikerülne leszorítani, ezermilliárd forintos állami bevétel jelenne meg a költségvetésben.
A cél az, hogy többen, kevesebbet és egyszerűbben adózzanak – fogalmazott a kormányfő. Gyurcsány ismét világossá tette: sem az állami működési, sem a jóléti kiadások terén nem lát lehetőséget jelentős megtakarításokra. Ugyanez az uralkodó vélemény az MSZP-ben is. Tukacs István miniszterelnöki megbízott tegnap arról beszélt, hogy a képviselőcsoport nagy része sem a nyugdíj, sem a segélyezés, sem a családtámogatás, sem az oktatás vagy az egészségügy rendszeréhez nem akar hozzányúlni.
Maradnak tehát a jogszabály-szigorítások. Ezekről kormánydöntés ugyan még nem született, ám a fontos célkitűzések között szerepel a bankkártyahasználat, a csekkek és az átutalások szerepének erősítése. A tervek szerint nemcsak a vállalkozásokat köteleznék az átutalással történő fizetésre, de a jövőben így érkeznének a bérek, az állami támogatások, a nyugdíjak, sőt még a segélyek is. Ugyanezt a magánszemélyek körében a luxusjellegű vásárlások, a nagy értékű utazások esetén tennék kötelezővé. Szakemberek arra figyelmeztetnek: az adózók elvileg már ma is kötelesek bejelenteni az ötmillió forintot meghaladó készpénzes vásárlásokat, ám a tapasztalatok szerint az adóhatóság alig-alig figyel ezekre az ügyletekre. Kétséges tehát, hogy a helyzet újabb jogszabályokkal javítható-e.
Szintén a javaslatok között szerepel, hogy a vevők is legyenek kötelesek bizonyos időn keresztül megőrizni a vásárlások során kapott számlákat. Az adóhivatal pedig becsléssel állapítaná meg a be nem vallott bevétel mértékét azoknál a cégeknél, amelyek egy éven belül többször sértik meg a számla- vagy nyugtaadási szabályokat, illetve igazolatlan eredetű áru forgalmazásán érik őket a revizorok. Az adóhivatal a jövőben a törvény teljes erejével csap le azokra, akik tudatosan kerülik ki a rájuk eső adó megfizetését – fogalmazott a tegnapi tanácskozáson az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke is. Szikora János ugyanakkor hozzátette: a hatóság segíteni kívánja azokat az adózókat, akiknél a jóhiszeműség ellenére hibákat, tévedéseket állapítanak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.