Az állami kiadások jelenlegi mértéke mellett nem lehet tisztességes adóreformot megvalósítani. Szükség van a forráselvonás, és ezzel párhuzamosan a költségvetési kiadások csökkentésére – szögezte le a harmadik Politikai és Vállalati Vezetői Fórumon Oszkó Péter, a Deloitte vezérigazgatója.
A 2008. és 2013. közötti jövőkép felvázolására törekvő, gazdasági kamarák által szervezett rendezvényen többek között a közigazgatás megújításáról, a munka világáról, valamint az oktatás átalakításáról esett szó. Az adóreformról szóló rész bevezetésében Oszkó Péter úgy vélekedett: a feketegazdaság visszaszorításának elsődleges eszköze az igazságosabb, egyenletesebb adóterhelés, az adók csökkentése kell, hogy legyen, a szankcionálás szigorítása csak ezután következhet. Az adócsökkentés révén gyorsulhat a gazdasági növekedés és bővülhet a foglalkoztatás – tette hozzá. Járulékcsökkentés segítségével arra kell motiválni a munkáltatókat, hogy a jövedelmek egésze után fizették meg a közterheket, és szükség van a kiskapuként használható mentességek és egyéb átalány jellegű kedvezmények megszüntetésére is.
A különadó kivezetése javítja a kormány hitelességét, ám nem halogatható tovább a helyi iparűzési adó (hipa) megszüntetése sem – vélekedett a szakember. Érdemi forrásszűkítésre a hipa és az önkormányzati finanszírozás terén 2009-ben még nincs lehetőség, ám a következő években sor kerülhet az adónem átalakítására, kiváltására – vélekedett ugyanerről egy kérdésre válaszolva a pénzügyminiszter. Veres János az adóreformmal kapcsolatosan úgy vélekedett: az utóbbi két-három év nagy értéke, hogy Magyarországon a tervek szerint halad az államháztartási hiány csökkentése. Az utóbbi hetekben, hónapokban napvilágot látott adómódosítási javaslatok legfőbb hibája az, hogy több száz, egyes esetekben akár ezer milliárd forinttal rontanák a büdzsé egyenlegét. A pénzügyminiszter a pénteki rendezvényen is a közpénzügyi szabályozás elfogadását szorgalmazta, és hangsúlyozta: az utóbbi években kedvező folyamatok indultak meg az adóbázis szélesítése, a jövedelmek fehéredése terén. Úgy vélekedett azonban, hogy az élőmunkateher csökkentése önmagában nem bővíti a foglalkoztatást, ehhez új piacokat kellene szerezni, ami a jelenlegi világgazdasági helyzetben nehéz feladat elé állítja a magyar vállalkozásokat. Ahhoz, hogy mozgásteret lehessen teremteni az adók csökkentésére, meg kell állapodni az állam szerepéről – tolmácsolta a Szabad Demokraták Szövetségének véleményét Kóka János.
A frakcióvezető leszögezte: Magyarországon a magas élőmunkateher és a magas állami kiadások mögött részben a túlméretes szociális szféra húzódik meg. – Nekünk meggyőződésünk, hogy igenis szükség van a kiadások csökkentésére, valamint arra, hogy a költségvetési tartalékokat a kormány a deficit és az adók csökkentésére fordítsa – tette hozzá. Az SZDSZ javaslata az, hogy előre meg kellene határozni, mennyivel nőhet a költségvetés kiadási oldala. A cél az, hogy a kiadások maximum a következő évi infláció felével bővülhessenek – vélik a liberálisok. A jelenlegi magyar adószisztéma a polgárok államtól való függését erősíti. Magyarországon évek óta nem történik érdemi változás az adók és járulékok területén, így a fő kérdés az, hogy van-e olyan politikai erő, amely képes meg is valósítani a szükséges reformokat – vélekedett a fórumon Tállai András.
A Fidesz szakpolitikusa is a járulékteher mérséklése mellett emelt szót, a társasági adó tervezett emelése helyett azonban meggyőződése szerint éppen a munkahelyteremtés és a beruházások támogatására lenne szükség. Fontos az is, hogy a személyi jövedelemadózás a munkavállalást és a megtakarításokat ösztönözze – tette hozzá. Herényi Károly a Magyar Demokrata Fórum képviseletében úgy fogalmazott: az adóreformnak a gazdasági szereplők és az adófizetők helyzetén kellene javítani, ezt azonban azok a pártok nem képesek felvállalni, amelyek választási sikere az állami emlőkön élő százezreken múlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.