A címében "horrorforgatókönyveket" emlegető elemzés szerint Ukrajna és Magyarország azért süllyedtek olyan mélyre a bajban, mert kettős válsággal kell megküzdeniük. Az egyik oldalon ott van a már régóta húzódó tartós politikai válság, amelyet egy teljesen szétszakadt és felelőtlen elit váltott ki mindkét országban. Ehhez most még hozzájönnek a pénzügyi és gazdasági zavarok. A gazdasági viharjelzések láttán sem Kijevben, sem Budapesten nem mutatott magától az elit készséget arra, hogy véget vessen belső vitájának, és közös kivezető utat keressen a válságból.
Az eredmény a lakosság részéről tapasztalható gyors bizalomvesztés. És hogy ez mihez vezethet, ismert dolog: a választók radikalizálódásához, amely a legközelebbi alkalommal a szélsőséges erők malmára hajtja a vizet. A Die Presse elemzője úgy látja, Ukrajnához hasonlóan Magyarországra is igaz, hogy az ország gazdaságilag a padlón, politikailag pedig szétzilált állapotban van.
Az utóbbinak azonban van egy nagy előnye: az, hogy az Európai Unió tagja, és számíthat annak segítségére a krízis leküzdésében - húzta alá. - De akárcsak Kijevben, Budapesten is egy önző politikai elit létezik, amely nem fogott össze, hogy a fenyegető gazdasági válság elé akadályokat emeljen, és amelynek most segélyhitelekért kell koldulnia a nemzetközi színtéren. És Magyarországon is nagy a politikai radikalizálódás veszélye. A lap "Macskajaj az aranymámor után" címmel háromoldalas összeállítást is készített arról, hogyan reagálnak a közép- és kelet-európai térség országai a pénzügyi és gazdasági felbolydulásra.
A Magyarországgal foglalkozó tudósítás egyebek között megemlíti, hogy az Orbán Viktor vezette fiatal demokraták a kormányzó szocialistákat teszik felelőssé a bajokért, és jelentős adócsökkentést javasolnak a krízisből való kilábalásra. Emellett szüntelenül követelik a kormányfő lecserélését. Az utóbbival azonban meglehetősen egyedül állnak pillanatnyilag, ugyanis a gazdasági válságra való tekintettel most senki sem kockáztatná meg az új választást és azzal együtt járó, hónapokig tartó kampányidőszakot.
Ezenkívül úgy tűnik, éppen hogy a nyomorúságos gazdasági helyzet erősítette meg Gyurcsány miniszterelnök és kisebbségi kormánya pozícióját - áll a beszámolóban. - Az utóbbi két hétben mutatott határozott válságmenedzselésével a miniszterelnök szemmel láthatóan ismét valamivel biztosabban ül ma a kormányfői nyeregben. Még néhány héttel ezelőtt arról szóltak a találgatások, hogy Gyurcsánynak esetleg idő előtt meg kell válnia hivatalától, ma már arra is képesnek tartják, hogy ki tudja tölteni idejét kormányfőként a 2010-es választásig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.