BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább zuhanó ágazatok

Újabb elbocsátások az autó- és elektronikai ipar nagyvállalatainál

Foxconn. Komáromban közel ezer, Debrecenben ötszáz főt küld el a tajvani cég. Az elbocsátások a saját állományban foglalkoztatott létszám több mint felét érintik. A gazdasági körülmények és a megrendelésállomány változásától függően Komáromban mintegy ezer, Debrecenben közel százötven fő továbbfoglalkoztatását tervezik.

Videoton. A Videoton Holdinghoz tartozó, székesfehérvári székhelyű VT Autóelektronika Kft. 400 fős csoportos létszámleépítést hajt végre. Az elbocsátásokat egy az év végével terv szerint kifutó projekttel, valamint az autóipari ágazatban a pénzügyi válság nyomán kialakult helyzettel magyarázták. A társaság a hasonló létszámú multinacionális cégektől eltérően nem foglalkoztat kölcsönzött munkaerőt, ezért az elbocsátást saját dolgozói létszámából kénytelen végrehajtani, a vevői által a következő évre megadott előrejelzésekhez igazítva a foglalkoztatotti létszámot.

Alföld Porcelán. A hódmezővásárhelyi székhelyű Alföld Porcelán Edénygyár Zrt. 60 dolgozóját küldi el. A hírt Tímár Tibor, a társaság vezérigazgatója még nem erősítette meg, ugyanis a cégről bármilyen információt csak a francia tulajdonosok adhatnak ki, neki nincs felhatalmazása arra, hogy nyilatkozzon.

Perlos Kft. Megvált 110 kölcsönzött dolgozójától a mobiltelefonok alkatrészeit készítő cég. A Perlos a Nokia első beszállítójaként nyitott itt üzemet 1999-ben, időközben azonban más külföldi gyárak is megrendelői lettek. Az anyavállalat Finnországban van, a közelmúltban azonban a skandináv céget a tajvani Liteon vásárolta meg. A komáromi gyár legnagyobb létszáma meghaladta a 2000 főt, néhány hónappal ezelőtt 1400 dolgozójuk volt, jelenleg 1190 alkalmazottal dolgoznak, ebből 937 a saját munkaerő, 253-at kölcsönző cégen keresztül szerződtettek.

Fujitsu Siemens. Németországban 700 ember elbocsátását jelentette be a cég. Európa legnagyobb személyiszámítógép-gyártója Németországban 10 telephelyen 6000 embert foglalkoztat. A döntés nincs összefüggésben a tulajdonosi struktúra megváltozásával. A legfőbb cél a jövedelmezőség és a versenyképesség javítása. Az ügyben a menedzsment a múlt héten már megkezdte az egyeztetéseket a munkavállalói érdekképviseletekkel.

GM Europe. Az amerikai General Motors európai részlege 10 százalékkal akarja mérsékelni a bérköltségeket, de egyelőre nem készül munkahelyek megszüntetésére.

A túlélés érdekében a GM Europe elnöke nem lát más alternatívát, mint „agresszív módon csökkenteni a szerkezeti költségeket”.
Jaguar. A brit luxusautó-gyártó helyzete ugyan javulni látszott a tulajdonosváltás óta eltelt hónapokban, de a gazdasági válság hatásait a Jaguar eladásai is megsínylették, így kénytelen volt újabb 850 munkahelyet megszüntetni. A Tata tulajdonában levő gépkocsigyártó jelenleg 15 ezer főnek ad munkát Nagy-Britanniában.

Royal Bank of Scotland. Hosszú évtizedek óta először többségi állami tulajdonba kerül az egyik brit nagybank, a Royal Bank of Scotland, miután a magánbefektetők nem érdeklődtek a brit bankmentő program során kibocsátott új részvények iránt. A pénzintézet hozzávetőleg 20 milliárd fontot kap. Ennek fejében a kormány 57,9 százalékos részesedéshez jut, kétharmad részben törzs-, egyharmad részben osztalékelsőbbségi részvények formájában.

Dufry. Az utazási piac egyik vezető kiskereskedője, a bázeli központú Dufry árbevétele 3,8 százalékkal, 15 milliárd svájci frank közelébe nőtt az idei első kilenc hónapban, ez lassulás az első félévi 4,2 százalékos ütemhez képest. A világszerte több mint ezer duty-free és duty-paid üzletet működtető cég bevétele Nyugat-Európában (főleg az Alitalia járatritkításai hatásaként) és Észak-Amerikában (nagyrészt a frank árfolyam-erősödése miatt) csökkent 2007 azonos időszakához képest.

RWE. Az energiakonszern az idei első kilenc hónapban közel 14 százalékkal növelte bevételét, amelynek összege 34,4 milliárd euró lett. Az üzemi eredmény 5,1 százalékkal, 5,7 milliárd euróra javult. Az RWE megerősítette korábbi prognózisát, miszerint az idei üzemi eredmény legalább a tavalyi szintet eléri. A pénzügyi válság csak korlátozottan érintette a céget, amelynek jó a bonitása, és 2011-ig csak 1,2 milliárd euró refinanszírozást igényel.

Azomures. Várhatóan másfél hónapra kényszerszabadságra küldi mintegy kétezer alkalmazottját a romániai vegyipari kombinát, amely a műtrágya iránti kereslet csökkenése miatt kénytelen felfüggeszteni tevékenységét. A kényszerpihenőre küldöttek száma az összes dolgozó körülbelül 70 százalékát teszi ki, beleértve azt a 250 főt is, akiket a Marosvásárhelyen működő cég már november elején szabadságra küldött. A társaság a másfél hónapos szünet idejére felfüggeszti a pihenőre küldöttek egyéni munkaszerződését, azonban kifizeti az alapfizetésük 75 százalékát, valamint az őket megillető egyéb év végi juttatásokat is.

Ringier. A médiakonszern Svájcban a reklámbevételek tartós csökkenése miatt létszámleépítést jelentett be. A társaság közleménye szerint munkatársakat kell elbocsátani lapjaitól. A leépítések a szerkesztőségeket is érintik. A Comedia szakszervezet felhívta a Ringier kiadót, hogy a konjunkturális szempontból kevésbé rázós időkben is legyen tudatában szociális és publicisztikai felelősségének, és gondolja át az elbocsátást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.