José Manuel Barroso idézett olyan londoni politikai véleményeket, amelyek szerint az ország gazdasága ma jobban állna, ha – az utóbbi időben eléggé viharvert – font sterling helyett az európai pénzügyi unió egységes valutáját használnák. Barroso elismerte, hogy a szigetországi lakosság többsége továbbra is – a brit nemzeti önazonosság egyik pillérének tekintett – font sterling megőrzését akarja. Hozzátette azonban, hogy olyanok „akik számítanak” közelebb állnak az euróhoz és szükségesebbnek tartják a bevezetését, mint tették korábban bármikor.
Az Európai Bizottság elnöke méltatta a britek kvalitásait, ezek közül is kiemelte a pragmatizmusokat, ami – a reményei szerint – el fog vezetni monetáris uniós tagság fontosságának felismeréséig. A Brit Munkáspárt az 1997-es hatalomra jutása előtt kilátásba helyezte az egységes valuta átvételét, később azonban – főleg a korábbi pénzügyminiszter, mostani kormányfő javaslatai nyomán – visszatérően elodázta a dolgot. Gordon Brown azzal érvelt, hogy a font sterling feladása káros lenne a foglalkoztatás, a beruházások és az országba irányuló tőkebefektetések szempontjából. Brüsszelben – bár személyeket nem neveznek meg – most úgy tudják, hogy megváltozott az érvelés, miután a pénzügyi rendszert és a reálgazdaságot egyaránt súlyos megrázkódtatások érték, a mostani válsághullám pedig ez év végéig mintegy 2 millió munkahelyet fog megszüntetni. A sajtó kérdései nyomán a brit miniszterelnöki hivatal igyekezett cáfolni azokat az értesüléseket, amelyek szerint változott volna a kormány hivatalos álláspontja a kérdésben.
Az EU fejlettebb tagállami közül még a svédek és dánok használnak saját, nemzeti valutát, Koppenhágában azonban újra mérlegelni kezdték az euró esetleges átvételét, és fontolgatják az ehhez szükséges népszavazás megismétlését. A lakosság itt 2000-ben utasította el az egységes valuta bevezetését. A dán miniszterelnök, Anders Fogh Rasmussen közölte, hogy szeretne egyetértést kialakítani a lakosság körében. Elemzők – ideális esetet alapul véve – jövő év márciusára vagy áprilisára várják az esetleges népszavazás kiírását.
Más a helyzet Izland esetében, ahol a megtépázott gazdaság és a nemzeti valuta számára sokan látják az univerzális gyógyírt az euró átvételében. Ennek egyoldalú és hivatalos megtételétől azonban óvja az országot és a kormányt az Európai Bizottság, amely előzetesen a tagsági viszonyhoz, és az ismert feltételek teljesítéséhez kötné az euró izlandi bevezetését. A piciny sziget kormánya erre válaszolva olyan előrejelzést tett közzé, amely szerint optimális esetben is legalább 2-3 évre lenne szükség a csatlakozáshoz és az egységes valuta átvételéhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.