Minimálbér
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta, tudja, hogy a plusz ezer forint rendkívül szerény, de az emelés ténye önmagában egy szimbolikus jellegű üzenet a munkavállalók felé. A kormányt képviselő Csizmár Gábor államtitkár kijelentette, számításaik szerint a 70 ezer forintos munkáltatói ajánlat 1,4 százalékos bruttó, 1,2 százalékos nettó emelkedést jelent, valamint 3,2 százalékos reálbércsökenést.
A munkavállalók képviseletében Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke (MSZOSZ) kijelentette: az elhangzott összeg rendkívül alacsony, de értékelik az 1000 forintos elmozdulás szimbolizmusát. Így a szakszervezetek is engednek korábbi javaslatukból, 76 500 helyett 75 500 forintot javasolnak. Ez az idei értékhez képest 9,4 százalékos bruttó, 7,5 nettó, valamint 2,9 százalékos reálbér-emelkedést jelent.
Pataky Péter hozzátette, bízik benne, hogy a kormányzati javaslatnak megfelelően a felek valahol középen találkoznak. Az előző OÉT-ülésen Csizmár Gábor államtitkár a reálérték tartásának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Szakmunkás-bérminimum
A munkáltatók a szakmunkás-bérminimumról elmondták, az intézményt a korábban kijelentetteknek megfelelően fenntarthatónak tartják. Azonban azt javasolják, hogy az összeg egységesen legyen meghatározva, ne tegyenek különbséget a két éves gyakorlattal, illetve azzal nem rendelkezők között. Mindenki egyenlő mértékben részesüljön belőle. Cserébe azonban nem emelnék a jelenlegi 86 500 forintos összeget.
A szakszervezetek üdvözlik a rendszer fenntartását, melyet alapvetőnek és kiemelkedő fontosságúnak tartanak. Az egységesítést is dícséretes lépésnek tartják, hiszen a mobilitiást serkentő üzenet-értékkel bír. Azonban a munkáltatók által felkínált összeggel, szakmunkás-bérminimum nominális befagyasztásával nem értenek egyet.
Korábban a kormányoldal vetette fel a gyakorlati idő követelményének eltörlését.
Bérajánlás
Dávid Ferenc a munkaadói oldal soros elnöke megosztotta megjelentekkel, oldalának egységes álláspontja, hogy sávos bérajánlás szülessen. A sávot 0-3 százalékban határozták meg a munkaadók.
A szakszervezetek erre reagálva kijelentették, elfogadják, hogy sávos bérajánlás legysen, hiszen ez lehetőséget teremt a helyi sajátosságok figyelembevételére. Azonban a 0-3 százalékos sávot nem tartják elfogadhatónak.
Csizmár Gábor államtitkár azt javasolta a megjelenteknek, hogy egy 3-6 százalékos bérajánlási sávról kezdjenek tárgyalásokat. Erről a szakszervezetek úgy vélekedtek, hogy jó tárgyalási alap, de többet nem kívánnak mondani, mivel külön a bérajánlásról nem fognak megállapodni, csak a többi elemmel együtt.
A tárgyalásokon a kormány részéről elhangzott egy olyan javaslat, hogy a megszületendő OÉT-megállapodás esetlegesen egy szöveges résszel egészülne ki. A szöveg arra hívná fel a figyelmet, hogy az OÉT tudomásul veszi, hogy egyes területeken kisebb helyi növekedés alakul ki, mint ami lehetővé teszi az OÉT által megfogalmazott bérajánlás megvalósítását. Ez ügyben hétfőn várható fejlemény.
A felek jövő pénteken tárgylanak ismét. A mai tárgyalási nap végén mindhárom fél kifejezte szándékát egy esetleges jövő heti megállapodásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.