Az orosz– ukrán gázkrízis kirobbanása után a megszokottnál jóval nagyobb érdeklődésről számoltak be az alternatív energiaforrásokkal foglalkozó hazai cégek. Vevőik elsősorban az olyan készülékeket keresik, amelyekkel akár teljes egészében helyettesíteni lehet a gázfűtést. Ilyenek például a növényi tüzelőanyaggal fűthető biomasszakazánok és erőművek, illetve a környezet energiáját hővé alakító hőszivattyúk.
Véghely Tamás, a Gaiasolar Kft. tulajdonos-ügyvezetője szerint mintegy háromszorosára ugrott a cég termékei iránt érdeklődők száma az elmúlt napokban. Meglátása alapján ez a gázkrízis kísérőjelensége, a 2006-os gázvita idején a cég hasonló élénkülést tapasztalt.
Mintegy ötször több megkeresésről számolt be Vörös Gyöngyi, a Pannon Pellet Energiaszolgáltató Kft. ügyvezetője, hozzátéve, hogy az érdeklődők többsége eláll a vételtől, miután megtudja, hogy csak évek után megtérülő és viszonylag költséges beruházásról van szó.
Az alternatív fűtési eljárások amellett, hogy ellensúlyozzák a földgáztól való függőséget, a gázénál nagyobb hatásfokkal működnek. Egy köbméter földgáz kiváltható körülbelül két kilogramm biomasszával, a tüzelőanyag ára pedig mindössze 35 százaléka a földgázénak.
A fából vagy lágy szárú növényekből sajtolt fűtőanyag, a pellet ára kilónként 50 és 60 forint között mozog, míg a hőszivattyúk működtetéséhez csak az elektromos energiát kell megfizetni.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.