A pénzügyi számlák adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye a 2008 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 2,9 százalékát érte el - közölte a Magyar Nemzeti Bank. A háztartások nettó finanszírozási képessége az utolsó négy negyedév adatait figyelembe véve a GDP 0,5 százalékát tette ki. A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási igénye az utóbbi egy évben a GDP 6,5 százalékát érte el. Összességében a nemzetgazdaság finanszírozási igénye (azaz a külföld finanszírozási képessége) a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 8,7 százaléka volt a 2008 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben.
A 2008 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye a GDP 2,9 százalékát tette ki (765 milliárd forint). A harmadik negyedévben az államháztartás bevételei meghaladták a kiadásait, így a finanszírozási képessége a negyedéves GDP 0,3 százalékát érte el (19 milliárd forint). Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága - a túlzott hiány eljárás (EDP) keretében az Európai Bizottságnak jelentett adóssággal módszertanilag azonos mutató - 2008 harmadik negyedévének végén az utolsó négy negyedév GDP-jének 65,6 százalékát tette ki (17293 milliárd forint).
2008 harmadik negyedévében a központi kormányzat finanszírozási igényét (47 milliárd forint) elsősorban az MNB-nél tartott betéteinek csökkentésével fedezte. A helyi önkormányzatok finanszírozási képessége (63 milliárd forint) elsősorban a hitelintézeti betéteik növekedésében jelent meg, miközben a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaik számottevően csökkentek a követelések, és nőttek a tartozások között. A társadalombiztosítási alapok finanszírozási képessége nem volt jelentős (3 milliárd forint), és pénzügyi eszközeik és kötelezettségeik sem változtak érdemben.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint a 2008 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 0,5 százalékát érte el (134 milliárd forint). A harmadik negyedévben a háztartások pénzügyi eszközeinek tranzakcióból eredő növekedése elmaradt a tartozások hasonló eredetű növekedése mögött, így a nettó finanszírozási igény a negyedéves GDP 2,1 százaléka volt (144 milliárd forint). A háztartásoknál a pénzügyi eszközök esetében a lekötött deviza- és forintbetétek és nyugdíjpénztári követelések növekedtek jelentősen, miközben a folyószámla betétek, az állampapírok és a befektetési jegyek számottevően csökkentek.
A kötelezettségek esetében továbbra is a hosszú lejáratú devizahitelek felvétele volt a meghatározó. A forint gyengülése következtében a háztartások devizahitel-tartozásainak állománya 232 milliárd forinttal, devizabetéteik és külföldi valuta készletük állománya 54 milliárd forinttal nőtt 2008 harmadik negyedévében a pénzügyi számlák adatai szerint. A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási igénye a pénzügyi számlák adatai szerint a 2008 harmadik negyedévével végződő utolsó négy negyedévben a GDP 6,5 százaléka volt (1710 milliárd forint).
A harmadik negyedéves finanszírozási igény a negyedéves GDP 8,4 százalékát érte el (562 milliárd forint). A nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközeik közül elsősorban betéteiket, tulajdonosi és egyéb követeléseiket növelték. A kötelezettségek esetében a hosszú lejáratú hitelek, a tulajdonosi és az egyéb tartozások növekedése volt a meghatározó. A külföld nettó finanszírozási képessége (a nemzetgazdaság finanszírozási igénye) az utolsó négy negyedévben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 8,7 százalékát tette ki (2291 milliárd forint).
A harmadik negyedéves finanszírozási igény a negyedéves GDP 9,4 százaléka volt1 (633 milliárd forint). A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban hiteleiket növelték, de jelentős volt a betétek, az állampapírok és a tulajdonosi követelések növelése is. A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban a betétek növekedtek, de számottevő volt a hitelintézetektől felvett hitelek és a tulajdonosi tartozások növekedése is, míg a központi bank által tartott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és a nem pénzügyi vállalatok által nyújtott hitelek érdemben csökkentek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.