BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet a világméretű szuperszabályozó

Az fogja átvészelni a globális válságot, aki előre gondolkodik – jósolják a Pricewaterhouse Cooper’s szakértői. A pénzügyi szabályozás megerősödésével számolnak.

Nem Amerika-központú lesz az új pénzügyi rendszer, hanem eltolódik Keletre, ez egybeesik azzal, hogy egyre nagyobb a részesedésük a feltörekvő országoknak a világ GDP-jéből – mondta Almássy Tibor, a PwC cégtársa. A klasszikus bankrendszer újra előtérbe fog kerülni, a derivatív termékek, a hitelek továbbcsomagolása vissza fog csapódni olyan rendszerbe, ahol a saját hitelek sokkal transzparensebbé válnak. Sokkal szigorúbb szabályozási rendszer lép ugyanakkor a régi helyébe. A szabályozó szervek igyekeznek elkerülni a mostani helyzet újbóli kialakulását, amely nagyrészt a globalizálódásra vezethető vissza. Megfogalmazódott egy határokon átnyúló „szuperszabályozó” szervezet létrehozása. Ez jelentheti a tőkemegfelelési mutatók szabályozását, globálisan egységes szintre hozni. Egyre nagyobb szerep jut az állami beavatkozásnak, és ha már ennyi pénzt befektetnek a bankszektorba, akkor valamekkora megtérülést is elvárnak.

A pénzintézetek próbálják minnél prudensebben folytatni a tevékenységüket. Ez viszont a hitelkínálat szűkülését vonja maga után, amit a kormányok szeretnének elkerülni. A pénzintézetek jelenleg próbálják túlélni a krízist, és számbavenni a veszteségeket. Azok fognak nyertesként kikerülni, akik előre gondolkodnak. A népesség öregedését és a gazdaságok eltérő növekedési tempóját is figyelembe kell venni. Magyaarország helyzete sajátos, rajtunk kívül csak Ukrajna szorult IMF-segélyre, sok mozgástere tehát nincs jelenleg a kormánynak. Nagyon kell vigyázni arra, amit nyugaton csinálnak, hogy sok pénzt öntenek a gazdaságba, de annak végrehajtási oldalával nem foglalkoznak eléggé.

Akkor lehet segíteni a válság enyhítésében, ha azok a strukturális lépések előbb vagy utóbb megtörténnek. Nem fognak eltűnni a derivatív termékek a piacokról, de a nagy befektetők kockázatvállalási hajlandósága fog csökkenni. A hitelminősítők munkáját a szabályozás szigorítása megkönnyíti, a fundamentumok átláthatóbbá fognak válni. Feltehetően nincs ennyi kisbankra szükség a magyar piacon, ezért várható egy konszolidáció, amely szintén a kockázati szint csökkenését eredményezi.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.