Az állomány az első félévben dinamikusan, a második félévben - a pénzügyi válság következtében - szerényen növekedett. Mintegy 10 százalékra tehető azon jóváhagyott ügyletek értéke, ahol 2008 második felében a pályázati garanciát igénylő kis és középvállalkozás visszalépett a szerződéskötéstől. „Optimizmusra ad okot, hogy egyre több vállalkozás kíván élni a 25 százalékról 40 százalékra megemelt előleglehívási lehetőséggel, és a 2009. évi pályázatok a korábbinál kedvezőbb feltételekkel írják ki, nő a támogatás intenzitása, enyhülnek az árbevételre és a foglalkoztatottak számára vonatkozó követelmények.” – vélekedett az idei kilátásokról Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.
Pályázati garanciára tavaly 2.691 millió forint értékben, 85 igénylés érkezett, melyek közül 62 esetben a szerződéskötés is megtörtént, 1.820 millió forint értékben. A 2008 év végi szerződések átlagos értéke 28,8 millió forint volt. Számos, a korábbi években kisebb támogatási összegeket elnyert vállalkozás cserélte le bankgaranciával, vagy ingatlan jelzálogjoggal teljesített pályázati biztosítékát a Start Zrt. kezességére, a korábbi biztosíték mögötti fedezetek felszabadítása céljából. A Start 2008. második félévében már egyértelműen tapasztalta a pénzügyi- és hitelválság kkv ügyfelekre gyakorolt kedvezőtlen hatásait, hiszen mintegy 10 százalékra tehető azon jóváhagyott ügyletek értéke, ahol a garanciát igénylő kkv visszalépett a szerződéskötéstől. Ennek indoka a fejlesztéshez szükséges, a támogatás összegén felüli saját erőhöz szükséges hitel hiányára volt visszavezethető vagy a kkv a romló piaci környezet miatt elhalasztotta a tervezett fejlesztés megvalósítását. „A piaci kilátások számos szektorban drasztikusan romlottak, a hitelforrások beszűkültek, mindezek miatt egyre kevesebb cég vállalkozik új fejlesztésekre, a vállalkozások többsége kivár, az elnyert támogatások felhasználását elhalasztja.
Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója szerint optimizmusra ad okot, hogy az év eddig eltelt időszakában egyre több vállalkozás kíván élni a 25 százalékról 40 százalékra megemelt előleglehívási lehetőséggel, amihez a Starttól igényelnek pályázati biztosítékot. Ösztönözheti a vállalkozókat, hogy az idei pályázatokat a korábbinál kedvezőbb feltételekkel írják ki, nő a támogatás intenzitása és a lehívható előleg mértéke, enyhülnek az árbevételre és a foglalkoztatottak számára vonatkozó követelmények. A Start Zrt. 2008-ban az igénylések közel 20 százalékát utasította el a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségek ügyfél általi nem teljesítése, illetve az igénylést benyújtó vállalkozás gyenge pénzügyi teljesítménye, kritikus mértékű eladósodottsága miatt. A korábbi időszakhoz képest az elutasítások aránya is növekedett a második félévben. Tavaly 233,8 millió forint összegű kezességvállalás szűnt meg problémamentesen, a garanciaszerződés lejártával. Az elmúlt év végéig a Start Zrt. által kiadott garanciákkal és kezességvállalásokkal kapcsolatban nem érkezett igénybejelentés. Idén januárjában megtörtént az első lehívás; a MAG Zrt. a Start egyik 10,5 millió forint értékű pályázati kezességvállalását hívta le. Egy GVOP-s támogatásban részesült építőipari vállalkozás esetében a cég tulajdonosai a társaság végelszámolásáról döntöttek.
A MAG Zrt.-vel kötött támogatási szerződés értelmében ilyen esetben a támogatást elnyert vállalkozás köteles a támogatást kamatokkal növelt értékben visszafizetni. Az eddig lehívott kezességvállalás a Start teljes szerződésállományának mindössze 0,5 százalékát teszi ki, ami elmarad a társasághoz hasonló garanciaszervezetek 3-5 százalékos lehívási arányától. A Start tavaly három befektetési tőkegarancia igénylést fogadott be 103 millió forint értékben. (A társaság a befektetési tőkegaranciájával garanciát vállal a hazai kkv-kban tőkeemeléssel megvalósított befektetések legfeljebb 80 százalékának megtérítésére, amennyiben a befektetést fogadó társaság ellen a garancia futamideje alatt felszámolás indul és így a befektető elveszti a társaságba befektetett tőkéjét.) A Start mindhárom igénylésről pozitív döntést hozott és két ügyletnél már a szerződéskötés is létrejött. A két új szerződéssel a társaság befektetési tőkegarancia szerződésállománya 243 millió forintra emelkedett. Az átlagos Start ügyfél továbbra is közép-magyarországi székhelyű, feldolgozóipari középvállalkozás. A 2008. évi új ügyfeleinek 56 százaléka a közép-magyarországi, 14 százaléka a dél-alföldi, 11-11 százaléka pedig észak-alföldi vagy közép-dunántúli székhellyel rendelkezik. Az új ügyfelek 41 százaléka a feldolgozóipari, 22 százaléka szállítási, távközlési, 17 százaléka kereskedelmi tevékenységet folytat. A Start 70 ügyfele több mint 3.300 főt foglalkoztat, mikrovállalkozások (19), kisvállalkozások (24) és középvállalkozások (27) pedig közel azonos számban találhatók
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.