BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Képtelenség a négy napos munkahét bevezetése a közszférában

Gyurcsány Ferenc kilátásba helyezett lemondása ellenére újabb takarékossági javaslatokat készít a kabinet – tudta meg a Világgazdaság.

Tény, hogy a saját maga ellen kezdeményezendő bizalmatlansági indítvány bejelentésekor maga a miniszterelnök is utalt arra: a jelenleginél is radikálisabb lépésekről szóló terveket hagy a kormány az utódjára, Veres János pénzügyminiszter pedig tegnap szintén megerősítette: vannak olyan forgatókönyvek, amelyek súlyosabb gazdasági körülmények között is szavatolják a jelenleg 2,9 százalékra „belőtt” eredményszemléletű hiánycél betartását.

Az újabb szigorítások minden bizonnyal érintik az időskori ellátásokat és a szociális támogatásokat, a legutóbbi értesülések szerint pedig a közszférában négynapos munkahetet vezetnének be. Az egyelőre nem világos, hogy ez a költségvetési szférában dolgozó – a legfrissebb adatok szerint – mintegy 707 ezer főt hogyan érintené, hiszen többek között a tanárok vagy a rendőrök esetében abszurditás lenne a heti négy munkanap felvetése.

„Ha a napi ledolgozott órák számát nézzük, akkor több területen már most sem heti öt nap a munkaidő, hanem hat-hét, olyan sok a munkájuk a közszolgáknak” – jelentette ki lapunknak Fehér József. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének a főtitkára szerint ezért a jelenlegi létszámmal képtelenség ellátni heti négy nap alatt a rengeteg feladatot, megbénulnának például az okmányirodák, a földhivatalok, a fogyasztóvédelmi irodák. Ezért ha elrendelnék a négynapos munkahetet, akkor újabb embereket kellene felvenni, hiszen válság idején még több a teendő. Ez viszont nyilván képtelenség, hiszen ezzel nem megtakarítana az állam, épp ellenkezőleg, többe kerülne a rendszer. Az pedig törvényekbe ütközne, ha heti öt nap munka után csak négyet fizetnének ki.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.