Szapáry szerint az államcsődnek többféle fokozata lehetséges. Az egyiknél az adott ország nem tudja visszafizetni a külföldi adósságát, mert nincs elég devizája. Ennél súlyosabb fokozat, amikor egy állam saját pénznemében nem tud kibocsátani kötvényeket, mert nem kellenek senkinek.
Ilyen is előfordulhat, tavaly októberben egy rövid időre ez meg is történt. Ha egy országnak nincs elég devizája, akkor a vállalatok és a bankok sem tudják visszafizetni a külföldi adósságaikat. Így például a magyar bankok nem tudnának külföldi tulajdonosaiknak törleszteni a hiteleiket, és az anyabankok a rossz helyzettől megijedve elengednék leánycégeik kezét, ez történt Argentínában. Az államcsőd lehetősége azonban csökkent azáltal, hogy az IMF és a Világbank a segítségünkre sietett.
A volt jegybankelnök a lapnak azt mondta: Magyarországon a nagyon magas adók gúzsba kötik a gazdaságot. Most csökkentenek és növelnek is adókat, így nullszaldós az eredmény. Érdemi adómérséklést kell végrehajtani, és ehhez hozzáigazítani a forrásul szolgáló költségvetési kiadáscsökkentéseket, s tovább faragni a büdzsé hiányát is ahhoz, hogy az igen magas államadósságunk apadjon. Nagyon komoly költségvetési kiigazítást kellene végrehajtani.
„Ne legyenek szent tehenek” – tette hozzá. Szerinte kell egy olyan kabinet, amely ezeket vállalja és végrehajtja. Ma Magyarországon ehhez új kormány kell. "Mondhatná valaki, hogy az a kormány hozza rendbe a gazdaságot és tegye meg a kemény intézkedéseket – viselve az azzal járó népszerűségvesztést - , amelyik elrontotta azt, amikor csak a népszerűség megtartása volt célja a 2002–es választások megnyerése óta, de én úgy látom, hogy a jelenlegi kormány már nem fogja ezeket a változtatásokat végrehajtani"
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.