Az Eni jelentős piaci felárral adja vissza a pakettet - a részesedés piaci értéke jelenleg 2,6 milliárd dollár -, de az összeg így is a két évvel ezelőtti, 5,8 milliárd dolláros vételár alatt van.
Az Eni 2007-ben szerezte meg a részesedést a csődbe taszított YUKOS olajtársaság vagyonának elárverezésekor, és akkori megállapodásuk szerint a Gazpromnak kétéves visszavételi opciója volt rá, ezt váltották most be. Az orosz cégbe a befektetésnek, melyet az Eni az Enel nevű érdekeltségével közösen szerzett, fő motivációja lehetett az a tény, hogy az orosz gáz legnagyobb nyugati vásárlója Olaszország.
A mostani ügylet igazi kezdeményezőjének a Kremlt tartják elemzők, mint ahogy finanszírozásának hátterében is az orosz kormányzat kezét látják, attól vezérelve, hogy fokozza az állami ellenőrzést, ez esetben a Gazprom különböző aktívái felett.
A Gazprom viszont hamarosan részesedést kap az Eni egyik líbiai olaj- és gázlelőhelyéből, az Elephant mezőből, mondta az Eni vezérigazgatója, Paolo Scaroni kedden Moszkvában. Erről az olaszországi földrengés miatt elhalasztott, de néhány hét múlva megtartandó orosz-olasz kormányfői találkozón jelentik majd be a hivatalos megállapodást, mondta Scaroni.
A találkozón szó lesz a tervezett Déli Áramlat gázvezetékről is, amely a Gazprom és az ENI fővállalkozásában fog megépülni. Scaronival találkozva Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kedden megismételte, hogy "az együttműködés nem csak a két ország, hanem az egész európai földrész energiabiztonságát szolgálja".
Elemzők azt mondták kedden a Reutesnek, hogy az Eni, "messze előre tekintve, megkerülhetetlen közvetítővé vált az orosz energiakínálat és az európai kereslet között".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.