A családtámogatási rendszer változtatásának fő célja nem a költségvetési megtakarítás, hanem a foglalkoztatottság növelése - szögezte le a Herczog László keddi kormányszóvivői tájékoztatón. A szociális és munkaügyi miniszter elmondása szerint a gyes és gyed szabályainak módosítása 15 milliárd forintos, míg a családi pótlék rendszerének változtatása néhány éven belül mindössze 8 milliárd forintos megtakarítást hoz majd a költségvetésnek.
Mint ismert, az országgyűlés tegnap fogadta el a családtámogatási rendszer változtatásáról szóló törvényjavaslatot, amelynek értelmében többek között a gyes időtartama a jelenlegi 3 évről 2 évre csökken. Emellett a korábbi 180 nap helyett már 365 nap biztosított jogviszony – vagyis munkában töltött idő - kell majd ahhoz, hogy a kismamák terhességi- gyermekágyi segélyben, és gyermekgondozási díjban (gyed) részesülhessenek. Ez utóbbi támogatás időtartama azonban nem változott, továbbra is 2 évig kaphatják a kismamák. Az intézkedések a 2010. április 30-a után született gyermekekre lesznek érvényesek.
Változik a családi pótlék rendszere is, a közoktatási intézményben tanuló gyermekek után az eddigi 23. életév helyett már csak 20 éves korig jár majd a támogatás. A tegnap elfogadott törvényjavaslat értelmében pedig befagyasztják a családi pótlékot, ami azt jelenti, hogy sem az idei, sem pedig a jövő évben nem emelkedik a támogatás összege. Így egygyermekes család esetén 12 200 forint, háromgyermekeseknél – gyermekenként – 16 ezer forint marad a családi pótlék összege.
A törvénymódosítás részeként pedig a jövőben lehetőség lesz arra, hogy az összeg 50 százalékát az érintett család természetbeni juttatás formájában kapja meg. Erről azonban az érintett önkormányzat jegyzője fog dönteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.