Az országos ásványvíztársaság (SNAM) és a romániai sörgyártók egyesülete kiszámította, hogy az egy főre jutó évi ásványvízfogyasztás 60, a sörfogyasztás viszont 96 liter. Ennek értelmében Románia európai szinten az első tíz ország között foglal helyet az egy főre jutó éves sörfogyasztásban. Az ország ugyanakkor a vásárolt ásványvíz fogyasztása terén elmarad az európai átlagtól, amely 70-100 litert tesz ki évente, egy főre vetítve.
A Ziarul Financiar című pénzügyi-üzleti napilap ugyanakkor érzékelteti, hogy a statisztikai adatok nem feltétlenül a valóságos fogyasztást tükrözik, legalábbis, ami a vizet illeti.
Az egyik piackutató cég vezetője elmagyarázta: a román lakosság összességében kevés palackozott vizet iszik. A forrásokban gazdag vidékeken a lakosok nagy mennyiségben vesznek magukhoz a földből csörgedező természetes ásványvízből, de sokan - főleg városi környezetben - megelégednek a csapvízzel.
A sörfogyasztás mértéke ugyanakkor jobban nyomon követhető, hiszen azt konkrétan meg kell vásárolni - jegyzik meg a szakemberek. A söreladások jelentősen megugrottak, miután a kilencvenes évek végén bevezették a piacon az olcsó, műanyag palackos sört. Ez különösen vidéken növelte a sörivási kedvet, annyira, hogy ez a fajta sör azokon a helyeken a teljes sörfogyasztás felét teszi ki.
A kimutatások szerint tavaly egy román lakos átlagban mintegy 280 lejt (75 eurót) költött sörre, de csak 52 lejt (14 eurót) áldozott ásványvízre. A SNAM az idén elsősorban azzal akarja növelni az ásványvíz eladásának mértékét Romániában, hogy a szénsavmentes víz forgalmazására helyezi a hangsúlyt, amely helyettesítheti a csapvizet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.