Luxembourgban a tüntetés ideje alatt szinte megbénult Kirchberg városrész és környékének élete a tüntetés miatt, ahová a gazdálkodók mintegy 500 traktort is hoztak magukkal, elsősorban a Luxemburgot övező országokból, Franciaországból, Németországból, Hollandiából és Belgiumból.
Padraig Walshe, a Copa, az egyik legjelentősebb EU-s gazdaszervezet elnöke arról beszélt, hogy válságban van a tejágazat, az árak mélyponton vannak, a tej felvásárlási ára némely EU-országban már megközelíti az 1983-as szintet. A tejtermelők azért is vannak bajban, mert az elmúlt években a termelési költségek jelentősen megnövekedtek.
Ezért az Európai Bizottságnak és az agrárminisztereknek, akik a tüntetéssel egy időben tartották tanácsülésüket Luxembourgban, a gazdálkodók segítségére kell sietni. Ezt a tüntetők tábláikon úgy fogalmazták meg, hogy akták helyett tettekre, beszéd helyett intézkedésekre van szükség.
Pekka Pesonen, a Copa-Cogeca főtitkára korábban úgy nyilatkozott: a gazdademonstrációra azért volt szükség, mert az unióban nem csak a tejágazat van bajban, amelyet a bürokratikus intézkedésekkel ellehetetlenítenek, hanem a sertéstartás és a húsfeldolgozás is. Vagyis nemcsak a tejválság megoldását, hanem a hús- és sertésszektor bajainak orvoslását is napirendre kell tűzni.
Magyarországról egy busznyi gazdálkodó vett részt a tiltakozó megmozduláson. Oláh Endre, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének megbízottja az MTI-nek elmondta: ők is osztják azt az álláspontot, hogy a tejtermelők helyzete tarthatatlan, és az uniónak felül kell vizsgálnia jelenlegi, a tejtermék pályával kapcsolatban folytatott politikáját. Azaz: a kvótaalapú támogatást 50 százalékkal meg kell emelni, az export-visszatérítést is jelentősen, mintegy a felével kell növelni, valamint az uniónak be kell fagyasztania az országok kvótamennyiségét.
A tejtermelő ágazat kilátástalan helyzete miatt a gazdák hétfőn Budapesten, az Európai Unió Háza előtt is tartottak demonstrációt.
A múlt évben Magyarországon összesen 1,85 milliárd liter tejet termeltek. Most a tej felvásárlási ára 60 forint alatt van. Tavaly év elején 95-100 forintot adtak a felvásárlók egy liter tejért. Az átlagos önköltség ugyanakkor 70 forint körül van literenként. Magyarországon egy főre számolva évente átlag 177 liter a tejfogyasztás.
A tüntetők petíciót kívántak átadni Mariann Fisher Boelnak, az unió mezőgazdasági biztosának annak érdekében, hogy az agrárgondok mielőbb megoldódjanak, de az iratot senki sem vette át.
A demonstráció alapvetően békésen zajlott, jelentős rendőri jelenlét mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.