Az ipar belföldi értékesítési árai 2009. júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,9 százalékkal, a 2008. júniusival összehasonlítva 2,1 százalékkal emelkedtek.
Az ipari exportértékesítés árai a 2009. májusinál 0,8 százalékkal alacsonyabbak, a tavalyinál 9,8 százalékkal magasabbak voltak. Májusban az ipari termelői árak az előző havihoz képest 2 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbinál 6,2 százalékkal voltak magasabbak. Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva - az elmúlt három hónapban mért kismértékű csökkenés után - júniusban 0,9 százalékkal emelkedtek.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2009 júniusában 1,6 százalékkal haladták meg a májusi értéket. A kőolaj-feldolgozásban jelentős áremelkedés (10,3 százalék) következett be a kőolaj- és kőolajszármazékok világpiaci jegyzésárának változása hatására. Növekedtek az árak a többi vegyipari ágazatban is: a vegyi anyag, termék gyártásában 1,2 százalékkal, a gyógyszeriparban 1,1 százalékkal, a gumi-, műanyag termék gyártásában 0,3 százalékkal. Azonos mértékben, kissé emelkedtek az élelmiszer-ipari, valamint az egyéb feldolgozóipari termékek és javítási szolgáltatás árai (0,5 százalék).
A fa-, papír- és nyomdaiparban nem változtak, a többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 százalék és 1,1 százalék között mérséklődtek a belföldi értékesítési árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai júniusban (a májusi értékkel megegyezően) 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak a májusban mértnél. A víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,2 százalékkal nőttek.
Tizenkét havi összehasonlításban - a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve - a legnagyobb mértékben a járműgyártásban (5,8 százalék), a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban (3,7 százalék), valamint az egyéb feldolgozóiparban és javítási szolgáltatásban (3,3 százalék) nőttek az árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban 1,2 százalékos árnövekedést mértek.
Tavaly júniushoz viszonyítva 8,3 százalékos árcsökkenés következett be a kőolaj-feldolgozásban. Szerényebb mértékben csökkentek az árak a textil- és bőriparban (1,3 százalék), valamint a vegyi anyag, termék gyártásában (0,1 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,3 százalék és 2,3 százalék között alakult.
A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 0,3 százalékkal növekedtek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 6,5 százalékkal, a víztermelés, -kezelés, -ellátás árai 8,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2009. júniusban az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,3 százalékos, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,3 százalékos havi árnövekedés jelentkezett. A beruházási javakat gyártó ágazatokban az árak 0,6 százalékkal mérséklődtek. Az előző év azonos hónapjához mért legnagyobb áremelkedés a beruházási javak gyártásánál volt megfigyelhető (3,3 százalék).
A fogyasztási cikkeknél 2,8 százalékkal, az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1,5 százalékkal nőttek az árak. Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2009. júniusban az előző havinál kisebb mértékben, 0,8 százalékkal tovább csökkentek, 12 havi összehasonlításban 9,8 százalékkal emelkedtek.
A forint egy hónap alatt 0,5 százalékkal erősödött az euróhoz, 3,0 százalékkal a dollárhoz viszonyítva, a 2008. júniusival összevetve viszont az euróhoz mérten 15,7 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 28,4 százalékkal gyengült. Az Európai Unió 27 tagországa ipari termelőiár-indexének 2009. júniusi alakulásáról szóló Eurostat-sajtóközlemény 2009. augusztus 4-én jelenik meg - olvasható a KSH gyorsjelentésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.