Szociológusok szerint a főnöktől is függ, hol mennyit dolgoznak. Ha egyedülálló a vezető, nem siet haza, így a kollégáitól is elvárja, hogy a nyolc óra leteltével is maradjanak. Látni példát arra is, hogy a munkaadó azért nem engedi túlórázni alkalmazottait, hogy minél több időt tölthessenek szeretteikkel - írta a beol.hu.
A teljes munkaidő hivatalosan napi nyolc, heti negyven óra. Naponta tizenkét órát, vagyis hetente hatvan órát maga a munkáltató vagy a tulajdonos közeli hozzátartozója dolgozhat, illetve azok, akik készenléti jellegű munkakört töltenek be, vagyis az orvosok, rendőrök, tűzoltók, mentők.
A tűzoltóknak 24 órás szolgálat után 48 óra pihenés jár — tudtuk meg Prókai Sándor századostól, a békéscsabai tűzoltóság parancsnokhelyettesétől. Ez azt jelenti, hogy havonta 10—11 szolgálatot teljesítenek, 240—264 órát dolgoznak. Prókai Sándor elmondta, náluk hetente 48 óra felett számít a munka plusz szolgálatteljesítésnek. Ezt vagy pihenőnappal, vagy pénzzel kompenzálják.
Kárász László vezető mentőtiszttől megtudtuk, náluk is szigorúan betartják a szabályokat, a Munka törvénykönyvének megfelelően maximum napi 12, heti 60 órát dolgoznak.
— Intézményünkben az elmúlt hónapban 3623 óra túlmunkát teljesített 184 dolgozónk. Az egy főre eső túlmunka tehát 19,6 óra volt — mondta dr. Nédó Erika. A békéscsabai kórház orvos igazgatójától megtudtuk, hogy intézményükben a jogszabályok évenként 416 óra túlunkát engedélyeznek. — A túlórákat kifizetjük, a számítás alapját a bruttó alapbér adja. A többletfeladatok általában betegség, szabadság, kötelező továbbképzés miatti hiányzásokból adódnak.
A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság dolgozói több ezer túlórát látnak el évente. Az éppen adódó feladatoktól és eseményektől függ, hogy egy-egy hónapban melyik szolgálati ágra mennyi pluszmunka hárul — mondta el kérdésünkre Pengő Erzsébet. A megyei főkapitányság sajtóügyeletesétől megtudtuk, hogy évente legfeljebb 450 óra túlszolgálatot teljesíthetnek a hivatásos állomány tagjai.
Százötven óráig szabadidő jár a túlmunkáért, azon felül pedig díjazás illeti meg a dolgozót. Az állományilletékes parancsnok a 150 órán belüli túlszolgálat díjazását is engedélyezheti, ha a szabadidő kiadása a szolgálat ellátását veszélyeztetné. A túlóradíj a személyi bér arányában alakul. Ha a túlszolgálat pihenőnapra vagy munkaszüneti napra esik, a normál szolgálat kétszeresének megfelelő szabadidő, illetve díjazás jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.