Az NRC Piackutató immár közel négy esztendeje méri az internetes társadalom véleményét közéletünk állapotáról és a közeljövőt illető várakozásairól.
Az index 2005 őszén még 40 pont feletti (és a választások környékén az 50 pontot is megközelítő) értéket vett fel, 2006 júniusában, a megszorító intézkedések bejelentése után azonban egyetlen hónap alatt zuhant 40-ről 27 pontra.
A sokáig egy szűk intervallumban mozgó index tavaly tavasszal már csak 17 ponton állt – ennél is volt azonban lejjebb: a gazdasági válság, súlyosbítva a miniszterelnök lemondásával és a jelöltkeresés körüli hercehurcával 10 pontos történelmi mélységbe repítette a NetHangulat indexet.
A kormányfőcsere jó hatással volt a netpolgárok közhangulatára: április végére 8 pontos emelkedés után az index 18 ponton állt meg, a nyár beköszöntével pedig – ahogy ez a korábbi években is megfigyelhető volt – további növekedést regisztráltunk, és a mostani 23-as értéknél legutóbb tavaly augusztusban mértünk magasabbat.
Kérdés persze, hogy ez a növekedés valóban a netpolgárok növekvő optimizmusát jelzi-e, vagy inkább a nyári hónapok, a politikai uborkaszezon, a strandidő és a vakáció pozitív hatásának tudható be, és az ősszel újabb csökkenésnek leszünk majd tanúi.
A válaszadók a kutatás során nem csak általánosságban, hanem egyes tényezők szerint lebontva is értékelték az ország jelenlegi és jövőbeli helyzetét. A megkérdezettek az iskolai osztályzatoknak megfelelően ötös skálán külön értékelték a demokrácia működését, a gazdasági helyzetet, az egészségügyi ellátást, a közlekedést, a szociális ellátást és az ország nemzetközi megítélését. Az ország helyzetét kifejező mérőszámok a NetHangulat indexhez hasonlóan egytől százig vehetnek fel értékeket. Középpontnak az 50 tekinthető – az ennél alacsonyabb értékek negatív, a magasabbak pozitív előjelű helyzetértékelést vagy várakozást mutatnak.
A főindexhez hasonlóan az ország helyzetére vonatkozó mutató is emelkedett, igaz, mindössze egyetlen ponttal. Ráadásul míg március óta a főindex 13 ponttal nőtt, addig az ország-index esetén csak 3 pontos volt az emelkedés.
Ez egyértelműen arra utal, hogy a márciusi mélypont jelentős részben a bizonytalan helyzetnek (kormányválságnak, a komikumba hajló kormányfő-keresésnek) volt köszönhető, és a helyzet normalizálódásával úgy is jelentősen javult a közhangulat, hogy az ország helyzetében nem láttak igazán számottevő javulást a netpolgárok.
Az internetezők júliusban a gazdasági helyzetet (5-ös skálán 1,63) és az egészségügyi ellátást (1,98) ítélték a legrosszabbnak – míg azonban előbbi estében az elmúlt hónapban pozitív változást, utóbbi esetében negatív változást érzékeltek.
Jelentős különbség figyelhető meg ugyanakkor a jelenlegi helyzetre és a jövőbeni várakozásokra utaló index között. Utóbbi 4 ponttal magasabb értéken áll, vagyis a netpolgárok egy éven belül érezhető változásokra számítanak; leginkább a gazdaságban remélnek javulást, de nemzetközi megítélésünkben, és valamelyest az egészségügyben is számítanak pozitív fejleményekre. Ellentétben a szociális ellátással, ahol az általános bizakodás ellenére sem számítanak kedvező tendenciára – sőt a jelenleginél valamivel rosszabb állapotot prognosztizálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.