Ennek legfőbb oka az orvosságokhoz adott tb-támogatás csökkentése – mondta Kiss Katalin, a vizsgálatot végző Szinapszis Kft. munkatársa tegnap a kamarával közösen tartott sajtótájékoztatón.
Horváth Tamás, az MGYK elnöke tapasztalatból állítja: a fizetőképes kereslet csökkenése miatt gyakran nem váltják ki a betegek a doktor által felírt szert, vagy felezik az elrendelt dózist. Ám ez súlyos következményekkel járhat a gyógyulásra, sőt, a nem kellően kezelt betegség súlyosbodása miatt később többe kerül a gyógyítás a biztosítónak is.
Ezért az elnök azt reméli, nincs valóságalapja annak a hírnek, hogy jövőre 20 milliárd forinttal csökkentenék az egészségbiztosító gyógyszerkasszájának idei, 300 milliárdos előirányzatát, s annak sincs, hogy megvonnák a kis forgalmú patikák működési támogatását. Ez utóbbi miatt ugyanis 500-700 gyógyszertár mehet tönkre a 2400 közül, ami nem csupán a vállalkozó gyógyszerészek tragédiája lenne, de kockáztatná a kistelepülések lakosságának a gyógyszerellátását.
Jelenleg 750 patika jogosult a költségvetésben előirányzott 490 millió forintos támogatásra, az e címen kifizetett öszszeg tavaly 638 millió volt. Az is kiderült a júniusban, ezer fő megkérdezésével végzett felmérésből, hogy minden második válaszadónak legfeljebb havi nettó 90 ezer forintos jövedelme van.
S míg 2006-ban egy átlagos magyar család havonta közel négyezer forintot költött orvosságokra, ez az összeg jelenleg 6500 forintot tesz ki. Nehezebb helyzetben vannak a krónikus betegek, ők két éve havonta átlagosan 7400, tavaly 9500 forintot hagytak a patikákban a receptköteles gyógyszerek kiváltásakor. Az is kiderült, hogy tízből hét beteg ugyancsak havonta átlagosan 11 600 forintot költ a vényköteles és vény nélkül is megvásárolható orvosságokra. Ez utóbbiakat inkább a fiatalabbak vásárolják, ami összefügg az öngyógyítás és a preventív gondolkodás térhódításával.
Túllépés a gyógyszerkasszánál
Az első félévi adatok alapján az OEP úgy kalkulál, hogy a költségvetésben előirányzott 300 milliárd forintnál 25-35 milliárddal több lesz a gyógyszerkassza kiadása. A januári forgalom-visszaesést követően ugyanis minden hónapban több támogatást fizetett a tb az orvosságok árához. Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának a vezetője korábban a Világgazdaságnak azt is elmondta: „Év végére elérheti a 40 milliárd forintot a gyógyszergyártók közfinanszírozott készítményeik forgalma alapján fizetett különadó”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.