BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mától adózik a családi pótlék

Csaknem 1,3 millió családra ró nyilatkozattételi kötelezettséget az a ma hatályba lépő rendelkezés, ami szerint a családi pótlék szeptembertől adóterhet nem viselő járandóságnak minősül.

Ettől az időponttól a családi pótlék összegének 50 százalékát kell figyelembe venni az adóalap megállapítása során - a jogalkotó annyi könnyebbséget adott, hogy az erre jutó adót nem kell befizetni, azonban ha elmulasztják bejelenteni, büntetést fizethetnek érte. Az éves adóalapot azonban a magasabb szja-sávba lökheti a családtámogatási rendszerből származó kifizetés, vagyis a költségvetés bevételei nőhetnek ettől az intézkedéstől - írta a Népszabadság.

Még nem lehet pontosan belőni, hogy hány személyt érint a változás, az csak 2010-ben, az adóbevallások feldolgozását követően derül ki. Nem minden családi pótlékban részesülőnek kell ugyanis bevallania ezt a jövedelmet: nem vonatkozik az előírás azokra , akiknek a családi pótlék mellett nincs más jövedelmük, vagy az egyéb jövedelmük adómentes, illetve ha más forrásból származó jövedelmük szintén adóterhet nem viselő járandóságnak minősül (azaz beleszámít az adóalapba, de a rá eső adót nem kell megfizetni) - ilyen például a nyugdíj, ápolási díj. A többieknek viszont minden egyes alkalommal új nyilatkozatot kell kitölteniük, ha bármelyik adat változik a leadott nyilatkozathoz képest.

Nincs ugyan kötelezően előírt formanyomtatvány a nyilatkozat megtételére, de az APEH honlapján kinyomtatható a dokumentum egy javasolt formája (a nyitóoldalon az adózási információk között, a személyi jövedelemadóra kattintva található meg a nyilatkozat, "Az adóterhet nem viselő járandóságok figyelembevételéről szóló adóelőleg-nyilatkozat javasolt formája 2009. évre" cím alatt).

E nyilatkozatban a családi pótlékban részesülőknek (vagyis a házaspár, illetve az élettársak mindkét tagjának) először arról kell bejelentést tenniük a kifizető felé, hogy a 2009-es évből még hátralévő hónapok közül melyekben jutnak családi pótlékhoz. A második pontban pedig az adóelőleg megállapításához ad támpontot a nyilatkozat azzal, hogy szerepelteti a rendszeres és a nem rendszeres, adóterhet nem viselő járandóságokat. Ezt követően névvel, adóazonosítóval és lakcímmel kell még - az adóhatóság ajánlása szerint - ellátni az iratot, amit természetesen alá is kell írni.

Fontos, hogy nem kötelező közölni az adóterhet nem viselő járandóság adóévi várható összegét. Az APEH legalábbis ezt állítja, azonban ha ezt az adatot nem tartalmazza a nyilatkozat, a kifizető (vagyis a munkáltató) a bevételből levonandó adóelőleget az adótábla legmagasabb kulcsa szerint állapítja meg. Ez azoknál a családoknál jelenthet problémát, ahol az éves jövedelem a pótlékkal együtt sem éri el a július óta 1,9 millió forintra emelt, de visszamenőlegesen januártól érvényes jövedelemhatárt. Ők csak jövő tavasszal, a 2009. évről szóló szja-bevallásuk beadását követően juthatnak hozzá ebben az esetben az adóvisszatérítéshez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.