Hamar munka ritkán jó – akár ezzel a közmondással is jellemezhetnénk azt a helyzetet, amely Pécsett kialakult. De ezt nem írjuk, mert annyira kusza a történet, hogy nem tudni, mi lesz a vége. Mint ismert, a pécsi önkormányzat szeptember 10-én felmondta a Pécsi Vízművel kötött szolgáltatási szerződést, október 1-jén pedig már új céget is alapított a szolgáltatásra, majd e hét hétfőjén őrző-védőkkel foglalta el a vízmű épületét, s zárta ki az eddigi cégvezetőket.
A gyors események elindítója az, hogy a vízmű 48 százalékos tulajdonosa, a francia Suez Environnement Hungária nem volt hajlandó eladni a többségi tulajdonosnak, a pécsi önkormányzatnak a cégben lévő tulajdonrészét. A pécsiek ezt azért szerették volna, mert szerintük a franciák „idegen cégek részesedésének megszerzésére” fordították a bevételt, ahelyett hogy a vízdíjat csökkentették volna.
És ettől kezdve felgyorsultak az események. Már biztosan nem áll meg a város, sőt az ország határán sem e különös reprivatizáció körüli botrány: a magyarországi francia nagykövet, René Roudaut egyértelművé tette, a téma előkerül Bajnai Gordon és Nicolas Sarkozy október 19-i párizsi találkozóján is. Véleménye szerint az ilyen vitamegoldási módszer elriaszthatja a befektetőket, hiszen attól tarthatnak, ha egyszer ez megtörténhetett, akkor másodszor is előfordulhat. Akár velük.
Ahogy telnek a napok, úgy már az is látszik: igen magas költséggel jár majd a pécsi önkormányzatnak a franciák „kitúrása”. Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere a pécsi közgyűlés gazdasági és önkormányzati bizottságának szerdai ülésén már arról beszélt, hogy két- és ötmilliárd forint közötti kártérítést követelhet tőlük a francia Suez azért, mert a város a szerződést a kontraktus lejárta előtt 11 évvel egyoldalúan fölmondta.
Az összeg nagysága persze még bizonytalan, ugyanis a Suez dönt arról, hogy egy képlet alapján, vagy szakértők bevonásával állapítják-e meg a részvények és a kártérítés mértékét. Annyi azonban bizonyos, hogy a kártérítésnek ez a becsült nagyságrendje még a legjobb esetben is több mint másfélszerese annak az 1,3 milliárd forintnak, amelyet eredetileg szántak a franciák tulajdonrészének kivásárlására.
Azonban úgy fest, a Suez egyáltalán nem szeretne megválni a részesedésétől. Mint azt Csorba Zoltán, a Pécsi Vízmű Zrt. 48 százalékos kisebbségi, francia tulajdonosának magyar képviselője, a Suez Environnement Hungária Kft. ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta: a francia tulajdonos nem kívánja eladni a részvényeit. Ennek ellenére tárgyalni akarnak az önkormányzattal a jelenlegi tarthatatlan helyzet megoldásáról és a jövőről. Mindemellett birtokháborítási eljárást kezdeményeztek Pécs jegyzőjénél, miután az önkormányzat megbízásában álló őrző-védők hétfő hajnalban elfoglalták a Pécsi Vízmű tulajdonát képező irodaházat, és nem engedték be a cég vezetését az épületbe.
Az ügyet a pécsi jegyző elfogultságra hivatkozva „továbbpasszolta”. Dönteni harminc napon belül kell. A Suez addig nem is indítana újabb jogi lépéseket, hiszen a jövőben is szolgáltatna Vizet. Erről viszont az önkormányzat hallani sem akar – hiszen pont ez ellen irányultak az eddigi lépései –, így szinte bizonyosan per lesz, és annak végén derülhet ki, mennyibe kerül a pécsieknek a vízmű 100 százalékának megszerzése. Az ügy bonyolult, ezért valószínűleg független nemzetközi bíróság hozza meg a végső döntést.
Mindeközben az új üzemeltető, a Tettye Forrásház Zrt. is a bíróságon keresi az igazát: ők birtokvédelmet kértek, csak nem a jegyzőtől, hanem a Pécsi Városi Bíróságtól.
A pécsi vízműszékház tulajdonjogát firtató kérdésre Winkler Tamás, a társaság vezérigazgatója, a napokban azt mondta a Világgazdaságnak: „A működtetői és a víziközmű-vagyon szétválasztása nagyon nehéz a konkrét esetben.” A vezető egyébként azt ígérte, legkésőbb hétfőn mindenképpen megkapják szeptemberi bérüket a vízmű dolgozói. Azt mondta: az alkalmazottak nem lehetnek a tulajdonosi és cégviták károsultjai. A nettó 40 millió forintos kiadást az önkormányzattól kapott pénzből állják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.