Az "Öt év versenypolitikájának mérlege, avagy mit hozott Magyarországnak és a régiónak az EU csatlakozás óta eltelt időszak" címmel rendezett konferencián felszólalt Neelie Kroes, az Európai Bizottság versenyügyi biztosa is, aki szerint annak köszönhetően, hogy a Gazdasági Versenyhivatal hatékonyan fellépett a versenyt korlátozó próbálkozásokkal szemben, több százmillió forintot takarított meg a magyar fogyasztók számára az elmúlt öt évben.
Az EU-csatlakozás időszakában a hivatal elé kerülő ügyek között már jellemző volt a kartell, a magyar hatóság 2004 óta 26 milliárd forint kartellbírságot szabott ki, amiből több mint 16 milliárd forintnyi bírság már jogerős - ismerteti a GVH-nak a konferenciáról kiadott közleménye. Nagy Zoltán tájékoztatása szerint a GVH erőfölénnyel való visszaélés kapcsán is fontos ügyeket vizsgált ebben az időszakban, ezek az eljárások álláspontja szerint jelentősen hozzájárultak egy-egy ágazati piacnyitás sikeréhez.
Emellett a vállalati fúziókkal kapcsolatos GVH-döntések is jelentősen hathatnak a fogyasztók jólétére: az összefonódás indokolt megtiltása megakadályozza a verseny jelentős csökkenését, ezzel például az áremeléseket.
A GVH elnöke előadásában aláhúzta: sokszor nem a vállalatok, hanem maga az állam korlátozza a versenyt. Hangsúlyozta: különösen fájó, ha az állam a jó és fontos társadalmi célokat rossz eszközökkel próbálja előmozdítani, ez történt az idén az élelmiszer termékpálya kódexszel. A mezőgazdaság különleges elbánásban részesül az EU szintjén, a Közös Agrárpolitika (CAP) keretében, de a termelők védelmére meg kell találni a megfelelő eszközt, ami akkor éri el a célját, ha közben a versenyt, a hatékonyságot, a fogyasztók jólétét nem rombolja.
A konferencián Nagy Zoltán szólt a gazdasági válság és a verseny összefüggéséről is, miután a hivatal tapasztalatai szerint a válság hatására sokak bizalma megingott a piacokban. Egyesek odáig mennek, hogy a problémák kiváltó okaként a túlzott versenyt tüntetik fel - jelezte. A a GVH elnöke rámutatott: a piacok nem megfelelő működéséhez azonban nem a verseny, hanem a megfelelő szabályozás hiánya vezetett.
A konferencián Neelie Kroes, az Európai Bizottság versenyügyi biztosa szólt arról, hogy az EU legfontosabb vívmánya az 500 milliós egységes belső piac, ez olyan eredmény, amit védeni kell. Szerinte a belső piac és az eurózóna nélkül a világgazdasági válság elhúzódna, jobban megviselné a tagállamokat. A tisztességes piaci verseny szabályai alól még válság idején sem szabad felmenteni senkit - mutatott rá.
Neelie Kroes a GVH közleménye szerint elismerte: egyes tagállamok részéről nagy nyomás nehezedik Brüsszelre, hogy elnézzen bizonyos protekcionista intézkedéseket. Ezeknek a törekvéseknek azonban ellen kell állni annak érdekében, hogy az unió belső piaca ne forgácsolódjék szét. A versenyügyi biztos nem vonta kétségbe, hogy néhány ágazatnak feltétlenül szüksége volt állami támogatásra. Példaként a bankszektort hozta fel, amely az állami forrásoknak köszönhetően nem omlott össze, és tudta folytatni hitelezői tevékenységét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.