Az egyes komponensek terén mindenképpen érdemes megemlíteni a nettó export hozzájárulását a bruttó hazai össztermékhez. A kivitel és a behozatal különbözete 0,83 százalékkal csökkentette a végleges GDP értéket. A lakosság részéről érkező, folyamatosan növekvő importigény a követező negyedévekben akár tovább ronthatja a GDP értékét. A pozitív oldalon érdemes szót ejteni a beruházás jóval nagyobb hozzájárulásáról is. A fogyasztás esetében a felülvizsgált adat a várakozásaiknak megfelelően kisebb súllyal szerepelt a "headline" adatban, ami a szeptemberi kiskereskedelmi eladások visszaesésével magyarázható – írja az Equilor.
A Kereskedelmi Minisztérium a GDP adattal egy időben publikálta az amerikai vállalati szektor harmadik negyedéves összesített profitjának alakulását. Az idei évben megfigyelhető trend az első két negyedévben a vállalati profitnövekedési dinamika lassulását mutatta, hiszen az első negyedévben a kumulált profit 59,1 milliárd dollárral nőtt, majd a második negyedévben 43,8 milliárd dolláros volt a növekmény. Ehhez képest a harmadik negyedévben 130 milliárd dollárral duzzadt a vállalati szegmens profitja, ami százalékosítva óriási, 13.4 százalékos elmozdulásnak felel meg. Ez a +6.2 százalékos várakozásokhoz képest lényegesen jobb adat.
A mai adat, bár némileg alacsonyabb, mint az előzetesen közölt, alátámasztja a már korábban többször hangoztatott elméletet. E szerint az Egyesült Államok gazdasága a 2009-es első negyedévben (-6,40 százalékos GDP csökkenés) érte el a recesszió mélypontját, majd a második negyedév (-0,70 százalék) már a kilábalás kezdetéről szólt, míg a harmadik negyedév a recessziót lezáró időszakként vonul be a statisztikai évkönyvekbe.
Ráadásul az elmúlt hetekben sorra jelentek meg az amerikai gazdaság jövő évi teljesítményére adott korábbi prognózisok korrekciói. Egyes közgazdászok a GDP 2,9 százalékos növekedésével számolnak jövőre, míg a konzervatívabb becslések is 2,6 százalékos expanzióra számítanak. Ennek megfelelően fölfelé módosultak a következő negyedévekre kiadott előrejelzések is a bruttó hazai össztermék növekményt illetően.
Az elemző leszögezi ugyanakkor, és felhívja a befektetők figyelmét, hogy véleményük szerint valódi kilábalásról kizárólag akkor beszélhetünk, ha a munkaerőpiaci helyzet is konszolidálódik, hiszen minden modern gazdaságnak az alapját képezik a fogyasztói kiadások. Az idő közben 10 százalék fölé növekvő amerikai munkanélküliség kapcsán az előrejelzések további elbocsátásokat vizionálnak még az lekövetkező negyedévekre. Emiatt az amerikai gazdaság szerves részét (kb. 70 százalékát) adó lakossági fogyasztások még hosszú ideig "nyomottak" maradhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.