Az agrártermékek termelőiár-szintje 2009 szeptemberében 11,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest – jelentette a KSH. Az adat szinte pontosan megegyezik az augusztusival, és egy éve a legkisebb árcsökkenési ütemnek felel meg. Ez azonban már igen mély árszintet jelez, mivel éppen tavaly szeptemberben fordult negatívba az éves árváltozás. Az összesített adaton belül a növényi termékek árszínvonala 16,3, az élő állatok és állati termékeké 3,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az idei első kilenc hónapban az agrártermékek termelőiár-szintje 19,2 százalékkal esett vissza, ami a növényi termékek árszínvonalának 27,6 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 3,6 százalékos csökkenéséből adódott. Ugyanebben az időszakban a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje 6,4 százalékkal mérséklődött. a gabonafélék termelői ára a 2008. szeptemberinél 18,2 százalékkal alacsonyabb volt; az olajnövények termelői ára 38,2 százalékkal esett vissza.
A burgonya termelői ára 11,4 százalékkal nőtt, a zöldségféléké 7,6 százalékkal mérséklődött. A gyümölcsök termelői árában 21,6 százalékos csökkenés mutatkozott. Az időszak értékesítésében legjelentősebb súlyt képviselő gyümölcs az alma, aminek az ára jelentősen, 41,0 százalékkal esett vissza a tavaly szeptemberihez képest. Ugyanebben az időszakban a borszőlő felvásárlási ára 15,3 százalékkal csökkent.
A vágóállatok termelői ára 2009 szeptemberében 0,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest, ez a vágómarha árának 4,1 százalékos emelkedéséből, illetve a vágósertés 0,3 és a vágóbaromfi árának 2,0 százalékos csökkenéséből adódott. A vágómarha felvásárlási ára 2009 májusáig (351,4 Ft/kg) növekedett, ezt követően szeptemberre 319,0 Ft/kg-ra csökkent. A vágósertés felvásárlási ára februártól (313,0 Ft/kg) júliusig folyamatosan emelkedett, 340,50 Ft/kg-ig, majd szeptemberben a júliusihoz viszonyítva mérséklődött (19,3 Ft/kg-mal). Az előző év azonos időszakához mérten az állati termékek árai 12,4 százalékkal csökkentek – ezen belül az étkezési tyúktojás termelői ára 5,1 százalékkal magasabb, a tejé 19,6 százalékkal alacsonyabb volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.