Az offshore adóparadicsomok a szomszédos nagy gazdaságokra is jótékony hatást gyakorolnak – állítja egy most kiadott tanulmány. A londoni vagyonkezelő szakmát képviselő szervezet, a STEP megbízásából készített anyag részben a ma kezdődő G20-pénzügyminiszteri tanácskozásra kíván muníciót szolgáltatni, hiszen azon várhatóan az adózási információk cseréjéről is szó esik.
Ha egy amerikai multinacionális cég egy dollárral több pénzt visz egy adóparadicsomba, akkor az a szomszédos fejlett gazdaságban is 50-70 centtel emeli a beruházások értékét, illetve a kereskedelmi forgalmat – számítja James Hines michigani közgazdászprofesszor, a jelentés szerzője. Az alacsony adóterhelésű területek egyfajta „biztonsági szelepként” működnek: a nagy országok kormányai így magasabb adókat vethetnek ki a belföldi vállalkozásokra, ugyanakkor a mozgékonyabb nemzetközi beruházókat sem veszítik el. Enélkül arra kényszerülnének a fejlett államok, hogy folyamatosan egymás alá ígérjenek az adókulcsok terén.
A michigani professzor szerint több korábbi európai és amerikai szakértői anyag is hasonló következtetésre jutott. A brit pénzügyminisztérium nemrég kiadott jelentése például a mellett érvelt, hogy az adóparadicsomként számon tartott tengerentúli koronagyarmatok a szigetországba irányuló beruházásokat is ösztönzik. Ezzel szemben számos szakértő – közöttük Hines michigani kollégája, Joel Slemrod is – „parazitának” tartja az adóparadicsomokat, amelyek kiváltságait meg kellene szüntetni. A legfrissebb adóparadicsom-listát (VG, november 3., 1. oldal) összeállító Tax Justice Network szerint az adóparadicsomok aláássák a piacokat és ösztönzik a bűnözést FT.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.