BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fogynak a büdzsé tartalékai

A kormány kitart az államháztartási tervek mellett, ebben a nemzetközi szervezetek is megerősítik. Sok azonban a kérdőjel, például az idén már másodszor változott a hivatalos GDP-előrejelzés. A jelenlegi ciklusban tartott utolsó IMF-felülvizsgálat kapcsán a Pénzügyminisztériummal egyetértésben az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is optimista a büdzsét tekintve, bár a külső környezetből eredő kockázatokat is hangsúlyozták – derült ki a felülvizsgálatot záró sajtótájékoztatón.

Továbbra sem kívánja a kormány lehívni az IMF–EU finanszírozási csomag aktuális részletét az államháztartás finanszírozásához, de a szakmai együttműködést változatlanul fenntartja – mondta Oszkó Péter. A pénzügyminiszter az idei 3,8 százalékos hiánycélt továbbra is elérhetőnek nevezte, de hozzátette: a 2010-es büdzsé körüli kockázatokat figyelemmel kell kísérni. A tárca módosított az alig három hete kiadott konvergenciaprogramban közzétett makropályán: a friss GDP-adatot figyelembe véve 0,2 százalékos visszaesést prognosztizál a tárca erre az évre a korábbi 0,3 százalékos helyett. A piaci elemzők viszont a külső környezet bizonytalanságai miatt óvatosabbá váltak az utóbbi időben, így a korábbiakhoz képest közelebb került a PM prognózisa a független szakértőkéhez. Ezzel az a rejtett tartalék csökkent, amely a tárca konzervatív gazdasági tervezéséből adódott.

Eddig 14 milliárd eurót hívott le Magyarország a rendelkezésre álló hitelkeretből. A programot sikeresnek minősítette Oszkó, aki a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködést mindvégig létfontosságúnak tartotta. Ezt fenn is szeretné tartani, és ezt tanácsolja a következő kormánynak is. A miniszter kérdésre azt is hozzátette: az első negyedéves hiányprognózis egyszeri tételek miatt tűnik magasnak. A kocázatokat az előírtaknál is jelentősebb tartalékbefagyasztással igyekszik ellensúlyozni a kormány.

A gazdaságpolitika kapcsán a szándéknyilatkozat harmadik kiegészítését is megfogalmazták a nemzetközi szervezetek; ebben rögzítették, hogy Magyarország folytatja a vállalásoknak megfelelő lépéseket. A nagymértékű gazdasági visszaesés ellenére a strukturális átalakítás során 8,5, ebből a múlt évben 3 százalékos GDP-arányos kiigazítás történt, ez lehetővé teszi a 3,8 százalékos hiánycél teljesítését – számolt be Barbara Kaufmann, az EU-delegáció vezetője. Sor kerülhet egy 0,2 százalékos kiigazításra is, a körülmények alakulásától függően – emelte ki a szóvivő a korábbi EDP-tárgyalásokra hivatkozva, és a tartalékok újraépítésének a szükségességét is hangsúlyozta. A tömegközlekedés területén további intézkedéseket sürgetett Kaufmann, de az adósságkonszolidációs igénnyel nem kalkulál a jelentés, mert az nem tekinthető automatikusnak.

A jelenlegi kormány stabilizációs politikájáról elismerően szólt James Morsink, az IMF-delegáció vezetője is, aki a növekedés beindulására és a munkaerőpiac stabilizálódására számít. Szintén tarthatónak minősítette a hiánycélt, amely a tartós kiadáslefaragás miatt vált elérhetővé, ám a tartalékok szigorú kezelését elengedhetetlennek tartja. A 80 százalékos GDP-arányos államadósságot sokallja, így 2011-ben további intézkedéseket tart szükségesnek. Az IMF-küldöttség a Fidesszel is tárgyalt; az áprilisi választásokon győzelemre esélyes párt folytatni kívánja a szigorú költségvetési gazdálkodást és az együttműködést a nemzetközi szervezettel.

Előrelépések a pénzügyi stabilitás biztosítása terén

A korábbi szándéknyilatkozatokban vállaltak maradéktalanul teljesültek, a PSZÁF a kormánytól független, elszámolással csak a parlament felé tartozó intézménnyé vált – emelte ki a tájékoztatón Simor András, az MNB elnöke.

Emellett létrejött a Pénzügyi Stabilitási Tanács is, amely többek közt megosztja a különböző intézmények rendelkezésére álló információkat. Benyújtottak egy a PSZÁF jogosítványait tovább bővítő törvényjavaslatot is, amely nagyobb mértékben tenné lehetővé a betétesek és az adófizetők érdekeinek védelmét.

A pénzügyi felügyelet terén elért lépéseket előremutatónak tartja Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi állandó irodájának a vezetője is.

Emellett létrejött a Pénzügyi Stabilitási Tanács is, amely többek közt megosztja a különböző intézmények rendelkezésére álló információkat. Benyújtottak egy a PSZÁF jogosítványait tovább bővítő törvényjavaslatot is, amely nagyobb mértékben tenné lehetővé a betétesek és az adófizetők érdekeinek védelmét.

A pénzügyi felügyelet terén elért lépéseket előremutatónak tartja Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi állandó irodájának a vezetője is.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.