BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Járai: 25 százalékkal élünk rosszabbul, mintha 2002 óta rendben mentek volna a dolgok

Már a válság előtt félrecsúszott Magyarország és évek óta elhibázott gazdasági pályán mozog – jelentette ki Járai Zsigmond a Pannónia Biztosító Társaság kecskeméti szakmai rendezvényén.

A Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke szerint az új kormánynak faragnia kell az állami kiadásokból, legalább egymillió munkahelyet kell teremtenie és vissza kell szorítania a korrupciót - számol be a kecskemetitv.hu.

"Rosszul áll a magyar gazdaság, ha bővebben szeretném kifejteni, akkor azt mondanám, nagyon rosszul áll" - ezzel a mondattal kezdte kedd esti előadását Járai Zsigmond. A 2001 és 2007 között a Magyar Nemzeti Bank élén álló szakember szerint "Magyarország évet óta elhibázott gazdasági pályán mozog, de nem csak gazdasági kérdések miatt maradtunk le".

Járai Zsigmond szerint négy tényező miatt tartunk itt: az egyik a rossz kormányzás, ezen belül is a kiszámíthatatlanság; a másik a bürokrácia packázása, azaz a hivatalok koordinálatlan tevékenysége, megbízhatatlansága; a harmadik a magas adók; míg a negyedik az oktatás rossz helyzete.

A közgazdász szakember rámutatott, jelenleg 25 százalékkal élünk rosszabbul, mintha az elmúlt nyolc évben rendben mentek volna a dolog az országban. Példaként említette, hogy míg Csehországban az összlakosság 50 százaléka dolgozik, addig Magyarországon 10 millió emberből mindössze 3,6 milliónak van bejelentett állása. Ezt azt jelenti, hogy a cseheknél egy ember egyet tart el, hazánkban egy ember kettőt. 

Járai Zsigmond szerint a hatalomra kerülő kormánynak három fontos teendője lesz. Először is faragnia kell az állami kiadásokon, ugyanis a mostani magyar állam a megtermelt össztermék 50 százalékát költi működtetésre. A három közjogi méltóság őrzésére például négymilliárd forintot költ az állam évente.

A másik sarkalatos pontja a változásoknak a szociális kiadások. Járai úgy véli, az állam túl sokat költ munkanélküli segélyekre, ahelyett, hogy munkahelyeket teremtene. Itt visszautalt a felnőttképzési rendszerre, és azt mondta, egymillió új munkahelyre lenne szükség, de ezt nem lehet az egyik napról a másikra elérni, ehhez egy jó, végrehajtható program kell, ami tíz éves távlatokban hozhat érdemleges eredményeket.

A harmadik kitörési pontként a sokat emlegetett korrupciót nevezte meg. Járai úgy látja, a közbeszerzésekkel kapcsolatban jelenik meg szemmel láthatóan a korrupció, de az illegális pénzek mindössze 1-2 százaléka kerül a pártokhoz, a többi magánzsebekbe vándorol. 

A volt jegybankelnök tegnap az InfoRádióban úgy nyilatkozott: 2015-ben vagy 2016-ban vezetheti be Magyarország az eurót, amennyiben júniustól az új kormány belekezd egy jó gazdaságpolitika megvalósításába. 
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.