A Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke szerint az új kormánynak faragnia kell az állami kiadásokból, legalább egymillió munkahelyet kell teremtenie és vissza kell szorítania a korrupciót - számol be a kecskemetitv.hu.
"Rosszul áll a magyar gazdaság, ha bővebben szeretném kifejteni, akkor azt mondanám, nagyon rosszul áll" - ezzel a mondattal kezdte kedd esti előadását Járai Zsigmond. A 2001 és 2007 között a Magyar Nemzeti Bank élén álló szakember szerint "Magyarország évet óta elhibázott gazdasági pályán mozog, de nem csak gazdasági kérdések miatt maradtunk le".
Járai Zsigmond szerint négy tényező miatt tartunk itt: az egyik a rossz kormányzás, ezen belül is a kiszámíthatatlanság; a másik a bürokrácia packázása, azaz a hivatalok koordinálatlan tevékenysége, megbízhatatlansága; a harmadik a magas adók; míg a negyedik az oktatás rossz helyzete.
A közgazdász szakember rámutatott, jelenleg 25 százalékkal élünk rosszabbul, mintha az elmúlt nyolc évben rendben mentek volna a dolog az országban. Példaként említette, hogy míg Csehországban az összlakosság 50 százaléka dolgozik, addig Magyarországon 10 millió emberből mindössze 3,6 milliónak van bejelentett állása. Ezt azt jelenti, hogy a cseheknél egy ember egyet tart el, hazánkban egy ember kettőt.
Járai Zsigmond szerint a hatalomra kerülő kormánynak három fontos teendője lesz. Először is faragnia kell az állami kiadásokon, ugyanis a mostani magyar állam a megtermelt össztermék 50 százalékát költi működtetésre. A három közjogi méltóság őrzésére például négymilliárd forintot költ az állam évente.
A másik sarkalatos pontja a változásoknak a szociális kiadások. Járai úgy véli, az állam túl sokat költ munkanélküli segélyekre, ahelyett, hogy munkahelyeket teremtene. Itt visszautalt a felnőttképzési rendszerre, és azt mondta, egymillió új munkahelyre lenne szükség, de ezt nem lehet az egyik napról a másikra elérni, ehhez egy jó, végrehajtható program kell, ami tíz éves távlatokban hozhat érdemleges eredményeket.
A harmadik kitörési pontként a sokat emlegetett korrupciót nevezte meg. Járai úgy látja, a közbeszerzésekkel kapcsolatban jelenik meg szemmel láthatóan a korrupció, de az illegális pénzek mindössze 1-2 százaléka kerül a pártokhoz, a többi magánzsebekbe vándorol.
A volt jegybankelnök tegnap az InfoRádióban úgy nyilatkozott: 2015-ben vagy 2016-ban vezetheti be Magyarország az eurót, amennyiben júniustól az új kormány belekezd egy jó gazdaságpolitika megvalósításába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.