Chikán Attila elmondta: az egészséges gazdaságpolitika elveit szeretné felvázolni, konkrét intézkedések megnevezése nélkül. A magyar gazdaság beteg, ez ma tény. Fontos figyelembe venni, hogy több rétegű válságot élónk át, ennek vannak történelmi elemei. Ennek egyik része az előző rendszerből adódó túlzott elosztás, valamint a feketegazdaság, amelyet legalább a török időkig vissza lehet vezetni. Valamint a mostani gazdasági válság.
Chikán leszögezte: csak az a gazdaságpolitika lehet eredményes, amely a tényezőket külön kezeli, hiszen eltérő megoldást igényelnek ezek a problémák.
Az elmúlt időszakban fiskális kényszer alatt állt a gazdaság, a reálszféra lehetőségeit beszűkültek. Magyarországon sok illúzió élt arról, hogy mire vagyunk képesek a rendszerváltás után - ezekkel mostanra leszámoltunk. Hibás az erős és gyenge állam szembeállítása, a válság értékelése azt mutatja, hogy legalább annyira állami válság ez, mint a piac krízise. Fontos, hogy tiszta képet alkossunk a helyzetünkről és ne maszatoljunk a saját megítélésünket illetően, hiszen az országban jelentős az információhiány, sok minden el van kendőzve: a lakosság nem tudja, mint jelent svájci frankban hitelt felvenni, nem érti, mi az infláció.
Emellett gond lehet a "gyógyulással" is, a munka megbecsülése nem megfelelő, holott a helyzet javításának kulcsa a munka - ahogyan ezt Demján Sándor is említette. Chikán Attila leszögezte: jelentős fordulattal jó eredmények érhetőek el, bár nem vagyunk könnyű helyzetben. Fontos, hogy a politikai ígéretek számoljanak a realitásokkal, mert még egy csalódás súlyos következményekkel járna az országra nézve. Termelés nélkül nem lehet egészséges gazdaságpolitikát csinálni, bár fontosak a fiskális és monetáris kérdések is.
Matolcsy Györggyel egyetért abban, hogy két kulcsa van a növekedésnek: az egyik a fenntarthatóság, a hosszú távú fejlődés. Ehhez elengedhetetlen az adórendszer átalakítása, a lényeg, hogy a növekedés ne menjen a stabilitás rovására. A kis- és középvállalkozások támogatása kulcskérdés, mivel a polgári Magyarország létrehozásához a középosztály megerősítésére van szükség. Nem kell átalakítani a globális gazdasághoz viszonyunkat, hiszen az egészséges gazdaságpolitika önmagától kialakítja a megfelelő egyensúlyt.
Ami a foglalkoztatást illeti: munkahelyteremtésre és képzett munkaerőre van szükség. A szociális és gazdasági szempontok itt találkoznak, így egyszerre segíthető a növekedés és javítható a szociális helyzet. Ehhez azonban teljesen más oktatási rendszerre lenne szükség, hiszen a rendszer egészét tekintve leépült, így nem felel meg a mai igényeknek. Értékteremtő foglalkoztatás a cél, nem a foglalkoztatottság minden áron történő növelése, tartós sikert exportorientált fejlesztéssel lehet elérni. Ez nem feltétlenül jelent kivitelt, hanem azt, hogy a hazai termelő is a külföldihez hasonló színvonalú terméket állítson elő.
A felkapaszkodás kulcsa az innováció, amelyre nagyságrendekkel kevesebb forrást fordítunk, mint kellene. Az innováció pedig nem csak a high-tech, hanem a hagyományos iparágakat is érinti.
Számos kérdésben egyetértenek a szakértők, ilyen a bürökrácia csökkentése, de kérdés, hogy ez a konszenzus hogyan tud beépülni a politikába? A rendszerváltás óta eltelt idő tanulsága, mit jelent, ha a rövid- és hosszútávú érdekek szembekerülnek egymással. Sok fájdalmas intézkedés van hátra, amely megfelelő kommunikációt és a társadalom bevonását igényli. Jelenleg is tanulási folyamatban vagyunk, ezért a tévedés lehetősége fennáll. Nem lehetünk passzívak, létezik mozgástér a globális gazdaság tekintetében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.