Matolcsy szerint igaza van Demjánnak, az elmúlt 8 évben velünk egy gazdasági tömegszerencsétlenség történt, a Bloomberg szerint a globális szegénység élén vagyunk. Ha most nem fordítjuk meg a gazdaságpolitikát, akkor stagnálás lenne, ami egyet jelentene a lassú lecsúszással.
A szakértő a VOSZ ülésén elmondta: mindenki tudja, ha most nem fordít a magyar gazdaság, stagnálás vár ránk a következő 15 évben.
A fordulat egyik fontos része a tények feltárása a magyar gazdaság valódi helyzetével kapcsolatban. Magyarország eladósodott az állam dilettáns politikája miatt, az állam csapdába csalta a devizahiteleseket.
Matolcsy leszögezte: jelenleg az ország adósságcsapdában van. A hibás gazdaságpolitika következtében döbbenetes különbség alakult ki hazánk és a régió többi országa között az eladósodás tekintetében. A kamatfizetési kötelesség leginkább 2001 körül csökken erősen, most azonban a térség többi állama fölött jár az ország ilyen szempontból, így kevesebbet tudunk beruházásokra fordítani - ez a rossz jegybanki- és gazdaságpolitika együttállásának eredménye.
Az Orbán-kormány idején meredeken csökkent a bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság. A következő kabinetek idején azonban az államadósság növekedett, jelezve, hogy dilettáns a gazdaságpolitika. A régió éllovasaként tartottak számon minket 1998 körül, majd fokozatosan veszítettünk régiós pozíciónkból, míg mostanra sereghajtókká váltunk és - az EU-ban egyedüliként - éves szinten visszaesik a hazai gazdaság. Ma már mindenki tudja, hogy a baloldali kormány az adósságcsapdába kerülés árán ért el növekedést - szögezte le Matolcsy.
A következő fontos terület a munkanélküliség: 1998-ban 54 százalék körül állt a foglalkoztatottság, 2002 körül 56-58 százalék köré növekedett, majd ismét süllyedni kezdett. Idén ismét 54 százalék lehet a ráta. Az Orbán-kormány idején 220 ezer új munkahely alakult, az elmúlt nyolc évben 250 ezer munkahely szűnt meg. És ennek több mint fele a belső válság következménye. Ugyanez a helyzet a munkanélküliséggel, amely meredeken csökkent a Fidesz-kormány idején, majd növekedett. Az EU-ban 60 százalék fölötti a foglalkoztatottság, ami azt jelenti, hogy rendkívül alacsony a hazai ráta.
A következő tényező a bruttó hazai termék és a bruttó nemzeti termék közötti különbség, amely jelzi, hogy mennyit termelünk meg és ehhez képest mennyi marad itthon. 1998-ban közel 9 százalékos volt a különbség a megtermelt és itthonmaradt javak között. Ez meredeken csökkent, mára azonban ismét 8 százalékra nőtt. Ez azt jelenti, hogy a tényleges jövedelmek tekintetében az EU-ban Magyaroszág az átlag 50 százaléka körül teljesít, ez pedig szintén a szegénység forrása. Ez pontosan mutatja, mely kormányok működtek rosszul.
Ami a folytatást illeti, az első lépés a tények feltárása kell hogy legyen, a második a gazdaságpolitika megtervezése. Két út áll előttünk: a neoliberális és a szociálliberális. A neoliberális politika minden áron a költségvetési egyensúlyra törekszik, a növekedést pedig automatizmusokra bízza - ez azonban hibás gondolkodás, amely nem vált be. A mi szociális piacgazdasági logikánk lényege, hogy minden erővel bővíteni kell a foglalkoztatást, ez növekedést teremt és ebből ered majd a költségvetési egyensúly. A fejlődés motorjai: az egészségipar, a mezőgazdaság, a lakásépítés, a megújuló energiaforrások. Matolcsy György szerint minden területen megfelelő piaccal rendelkezünk, a GDP-t pedig legjobban az egészségipar és a hagyományos iparágak növelhetik.
Ami itt tönkrement az elmúlt nyolc évben, az az erkölcs. Kopácsy Sándor szerint az érték a tudás, a tehetség és az erkölcs szorzatából adódik. Leleményes nemzet vagyunk, de ha a szorzat harmadik tényezője negatív, akkor kárba vész a tudás és a teljes érték negatívvá válik: szegény, lemaradó, kudarcos országgá válunk. Ezért van szükség a fordulatra és ezért a legfontosabb az erkölcs fordulata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.