José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ma elrendelte egy szakértő csoport megalakítását, amelynek feladata, hogy az izlandi helyzet európai gazdaságra gyakorolt hatásait vizsgálja.
A kérdés a szakértők szerint az, hogy meddig tart majd a jelenlegi állapost. Az HSBC hongkongi elemzője úgy látja, ha csak néhány hétig jelent akadályt a hamu, az makrogazdasági szempontból elhanyagolható. Ha viszont hónapokig, az már gondot jelenthet – tudósít a CNN.
A légitársaságok mindenesetre naponta 200-250 millió dolláros kárt szenvednek el a légtérzárak miatt és a leálló export a becslések szerint csak Németországban napi 1 millió eurós kiesést jelent. A hamufelhő Európától távol is kifejti hatását, a bangkoki székhelyű Thai Airways például napi 3 millió dolláros mínuszt könyvel el a jelenség miatt.
Eközben a sztrájkoktól amúgy is sújtott British Airways és Lufthansa a légterek megnyitását sürgeti. Eddig 6,8 millió utast érintett az izlandi helyzet és a légtereket tömörítő ACI szervezet számításai szerint 136 millió eurót veszítettek a repterek. A közvetlen veszteségek mellett a hamu a pénzügyi világra is hat, hiszen az IMF és az EU vezetői nem tudnak tárgyalóasztalhoz ülni Görögország megsegítésének ügyében, a görög adósság finanszírozása a késlekedés miatt ismét rekord költséget ért
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.