A 10,3 százalékos átlagos mutató mögött a versenyszféra 9,8 és a költségvetési szféra 11,3 százalékos nettó keresetbővülési üteme húzódik meg. A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél az átlagos bruttó keresetek ugyanebben az időszakban 3,7 százalékkal nőttek.
Mivel a fogyasztói árindex 6,1 százalékkal emelkedett, az igen jelentős reálkereset-emelkedés javarészt az szja-szabályok változásának köszönhető. Szerepe van a növekedésben a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak eseti keresetkiegészítésének is. Ez érhető tetten abban is, hogy a versenyszférában 3,5, a költségvetésiben pedig 4,9 százalékkal nőtt a reálkereset.
Az alkalmazásban állók létszáma 2010. január–februárban átlagosan 2,613 millió volt, ehhez a költségvetési szféra 740 ezer, a versenyszféra mintegy 1,777 millió fővel járul hozzá. Ez a foglalkoztatottak létszámának 2,6 százalékos csökkenését jelenti az egy évvel korábbi szint arányában. A költségvetési szférában a közfoglalkoztatás bővülése miatt azonban 4,5 százalékkal nőtt a létszám, miközben a versenyszférában 5,9 százalékkal dolgoztak kevesebben. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.