BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-s „protektorátus” lehet az adósokból

Nagyon kemény büntetéseket alkalmazna a jövőben az eladósodott tagállamokkal szemben Németország. Az uniós támogatási pénzek végleges elvesztése, az illető ország Tanács-beli szavazati jogának a megvonása, illetve államcsőd esetében uniós „gyámság” bevezetése szerepel Berlin javaslatai között.

A bizalmas ülések során kidolgozott javaslat Angela Merkel kancellár, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter és Rainer Brüderle gazdasági miniszter közös munkája.

A tervezet a jelenlegi hitelválság és az ahhoz vezető körülmények alapos elemzése nyomán arra következtetésre jut, hogy a drákói szigorral kell fellépni a pénzügyileg fegyelmezetlen tagállamokkal szemben az euró megmentése érdekében. A görögök viselkedésére többször is kitér az irat, és úgy fogalmaz, hogy Athén „durván” megsértette az uniós stabilitási paktum „szellemét és betűjét”.

A hasonló vészhelyzetek jövőbeni elkerülés érdekében az euróövezet működésének alapvető megváltoztatását javasolja a berlini kabinet. Az elképzelés középpontjában a prevenció áll, például a nemzeti költségvetések „szigorú és elfogulatlan” vizsgálata által amelyet vagy az Európai Központi Bank, vagy független kutatóintézetek hajthatnának végre.

A legradikálisabb változások ugyanakkor a büntetőmechanizmusok terén lennének. Ennek részeként például azon euróövezeti tagállamok esetében, amelyek nem hajlandóak végrehajtani a szükséges deficitlefaragásokat, felfüggesztenék az uniós támogatási pénzek folyósítását.

Szélsőséges esetben pedig a Strukturális Alapból származó egyes kifizetések végleges törléséről dönthetne az EU. Ezzel közvetlenül a tagállamok költségvetési politikájától tennék függővé, hogy mennyi pénzhez juthtnak az uniós forrásokból.

A monetáris uniós szabályait Görögországhoz hasonló módon, tudatosan megszegő államoktól pedig legalább egy évre megvonnák a szavazati jogot a Tanácsban.

Legszigorúbb retorzióként pedig uniós csődeljárást indíthatnának a fizetésképtelenné vált tagország ellen, amivel gyakorlatilag elveszítené pénzügyi szuverenitását és „az Európai Bizottság protektorátusává” válnak – írja a Handelsblatt.

A német kabinet pénteken kívánja bemutatni javaslatait  annak a munkacsoportnak, amelyet Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vezet.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.