A lap bécsi tudósítója egyrészt számba veszi Orbán Viktornak és a Fidesz-vezetésnek az áprilisi győzelem óta tett, a gazdaságot érintő megnyilatkozásait: Simor Andrásnak, a „köztiszteletnek örvendő MNB-elnöknek” az eltávolításától kezdve, a lakossági devizahitelek szakmailag vitatott konverzóján át a szomszédok rosszallását kiváltó szimbolikus nemzetpolitikai gesztusokig. Ezek sorában az utolsóként kerít szót a Magyarországot Görörögországgal párhuzamba állító, az államcsőd lehetőségét is megpendítő fideszes nyilatkozatokra.
A tudósító másrészt összeveti Magyarország és Görögország makrogazdasági paramétereit: az államadósság nagyságát, a GDP-arányos költségvetési hiányt, illetve a lehívatlan IMF-hitelkeretében rejlő tartalékot Végül megállapítja: Magyarország helyzete lényegesen stabilabb, bár az ország még nincsen túl a nehezén.
Végezetül a görög–magyar párhuzammal kapcsolatos nyilatkozatok mögött meghúzódó szándékokat boncolgatja a szerző. Kettős motivációt sejt a háttérben: egyfelől az IMF-fel és az EU-val újratárgyalandó költségvetési sarokszámokhoz szánhatták előkészítésül a fideszesek, másrészt a kampányígéreteikről való lehátrálás retorikai megalapozásának látja. Mindkét feltételezését elemzői nyilatkozatokkal is alátámasztja – megszólal többek közt Neil Shearing, a Capital Economicstól, Szabados Krisztián a Political Capitaltől, Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár, valamint Oszkó Péter volt pénzügyminiszter is.
Külön cikket szentelnek Orbán Viktor ma délben bejelentendő költségvetési tervének, amellyel a piaci aggodalmakat kívánja eloszlatni. A megszólaltatott szakértők Jean-Clude Junckertől Matolcsy Györgyön át a Danske Bank elemzőjéig bezárólag ugyanazt hangsúlyozzák: fegyelmezett költségvetési politikára van szükség. Meg nem nevezett értesülésekre hivatkozva a cikkíró megerősíti: a magyar kormány is erről, pontosabban 1-1,5 százalékos GDP arányos deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalt háromnapos hétvégi rendkívüli ülésén.
„Orbánnak meg kell fékeznie rakoncátlan populizmusát” címmel a lap vélemény rovatában rendkívül éles hangon szólnak az új kormányzat stílusáról. Magyarország nem Görögország – sem makrogazdasági mutatóit tekintve nincs köztük párhuzam, sem abban, hogy az egymást váltó kormányok meghamisított költségvetéseket hagynának utódaikra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.