A gazdasági kockázat annak ellenére jutott ilyen magas szintre, hogy az elmúlt esztendő egymást követő negyedéveiben fokozatosan mérséklődött, ám az utolsó három hónap értéke is elmaradt a 2008-as átlagtól. A komponensek közül a gazdasági válság soha nem látott alacsony szintre húzta le a konjunktúramutatót – egyébként ez a legrosszabb az alindexek között –, átlagos értéke a kritikusan alacsony gazdasági konjunktúráénak felelt meg. Gazdaságunk 2008 közepéig alulteljesítő volt a régió országaihoz képest, tavaly a konjunktúraindexek közötti különbségek nagyon leszűkültek, az idén pedig a magyar gazdaság belesimul a régiós átlagba – fogalmazott Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. vezető elemzője.
A pénzügyi, pénzpiaci kockázati index jelentős mozgásokat produkált a válságban, és – ahogy Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója fogalmazott – reméljük, a legrosszabbon már túl vagyunk. Az elmúlt esztendő második fele hozta a megnyugvást, a részvénypiaci emelkedés stabilizálódása, valamint a globális növekedés ismételt beindulása csökkentette mind a valós, mind a tőkepiacon érzékelt kockázatokat. Az év végére a mutató a közepes kockázatú kategóriába csúszott. Duronelly kijelentette: az mindenképpen pozitívum, hogy az akciótervből kiderült, a kormány elsődleges fontosságúnak tartja Magyarország finanszírozhatóságának fennmaradását.
Az egyensúlyi alindex már 2002-ben magas kockázatú tartományba került, s hét éven keresztül onnan lényegében nem is tudott elmozdulni. 2009 folyamán azonban visszatért a közepes tartományba, miután 2008 végétől a valutaválság árnyékában a hatékonynak bizonyuló globális pénzpiaci és nemzetközi intézményi nyomás – az államháztartás és a bankrendszer közvetítésén keresztül – megregulázta a lakosság megtakarítási és hitelfelvételi viselkedését. Elemzők arra számítanak, az idén is ebben a tartományban, 50–60 pont között marad.
A munkaerőpiaci kockázatokban a korábbi évek pangása után tavaly jelentős romlás következett be, és valószínű, hogy 2010 átlagában – döntően a krízisnek a munkaerőpiacon némi késleltetéssel jelentkező hatása miatt – az index tovább esik – mondta Bartha Attila, a Kopint-Tárki Zrt. kutatási igazgatója. Regionális összevetésben a hazai trendek a válság időszakában nem kifejezetten rosszak, a foglalkoztatási veszteség nem nagyobb a környező országok átlagánál.
Politikai kockázati index
A kockázat továbbra is alacsony, és némileg csökkent az elmúlt évhez képest. Ám továbbra is a kiemelt kockázati körbe tartozik a korrupció és az előítélet, továbbá ez az első év, hogy idekerült a sajtószabadság is. Krekó Péter, a Political Capital kutatási igazgatója az állam és a gazdaság alindex – amelynél változatlanul alacsony a kockázat – kapcsán kijelentette, jobb, hogy a kormány a ténykedése elején futott bele egy olyan pofonba, mint amilyet a piactól a fideszes politikusok hétvégi nyilatkozatai miatt kapott, mint ha ez később következett volna be. S ebből is látszik, hogy a kabinet politikájával kapcsolatban az az egyik legnagyobb kockázat, hogy több kérdésben „beleragadhat” a még ellenzékként képviselt álláspontjába. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.