"Mindig készek vagyunk arra, hogy tárgyalást kezdjünk egy olyan országgal, ami velünk szeretne dolgozni" – fogalmazott Christoph Rosenberg. A magyarországi IMF-delegáció vezetője úgy fogalmazott: jól haladtak a tárgyalások a két fél között, bár maradt néhány tisztázatlan kérdés, a helyzet azonban nem megoldhatatlan.
Rosenberg leszögezte: Akár megoldódnak ezek a vitás kérdések, akár nem, Magyarországnak az IMF segítségével vagy anélkül, de le kell csökkentenie költségvetési hiányát.
A delegáció vezetőjének szavai összecsengenek az IMF budapesti képviseletének vezetőjéivel. Iryna Ivaschenko úgy fogalmazott: "A tárgyalások akkor folytatódhatnak, ha a kormány kész letenni az asztalra egy átfogó és tartós tervet a költségvetés szerkezeti átalakítására, különösképpen a 2011-es esztendőre vonatkozóan, kész elkötelezni magát e terv mellett, és hajlandó fogalkozni a pénzügyi szektor nyitott kérdéseivel a nemzeti bank függetlenségét is beleértve".
"Továbbra is kapcsolatban vagyunk a magyar hatóságokkal és készek vagyunk arra, hogy felújítsuk a speciális tárgyalásokat és visszamenjünk (Magyarországra) bármikor" - mondta Caroline Atkinson, az IMF szóvivője szokásos sajtótájékoztatóján.
Amerikai sajtójelentés szerint az IMF és az EU küldöttsége vasárnap azért szakította meg a hitel-felülvizsgálati tárgyalásokat Magyarországgal, mert a kormány nem volt hajlandó feladni a nagy mértékű bankadó bevezetésének tervét. Az IMF szerint a bankadó szűkítené a hitelek körét és kedvezőtlenül hatna a növekedésre.
Arra a kérdésre, hogy a magyar szervek tájékoztatták-e az IMF-t arról, hogy nem kívánnak újabb hitelprogramért folyamodni, Atkinson úgy felelt: "Készek vagyunk az egyeztetések folytatására".
A The Wall Street Journal korábbi elemzése szerint a nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitel-felülvizsgálati egyeztetések megszakadása azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában és megkezdhetik a kivonulást az országból.
Orbán Viktor miniszterelnök mai, napirend előtti felszólalásában ismét hangsúlyozta, hogy a kormány teljesíti az IMF-szerződésben foglalt deficit-követelményt. Hozzátette: az IMF szerződés az előző kormány rossz gazdaságpolitikákjának következménye, ezért a kormány köszönetet mond a Valutaalapnak és egyben bejelenteni, hogy a szerződés 2010 októberében lejár. Ez a szerződés adósságcsapdába taszítja az országot, ezért saját kormányainkat és jegybanki vezetőinket kell felelőssé tenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.