Éves alapon fél százalékkal csökkent nominálisan is a munkaerőköltség. 2008-ban még a havi átlagos munkaerőköltség az 5 és több főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és kijelölt nonprofit szervezeteknél 293 ezer forint volt, ez tavalyra 291 ezerre csökkent – áll a KSH legfrissebb összefoglalójában. A hivatal megállapítja: kiugróan magas volt az élőmunka költsége a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, valamint a pénzügyi és biztosítási szférában, ahol a munkaerőköltség közel 70 százalékát kitevő munkajövedelem az országos átlagnak akár a két és félszeresét is elérte.
A tavalyi csökkenést főként a közszférában bekövetkezett fizetéscsökkentés illetve a járulékterhek mérséklése okozta – számolt be a hivatal.
A munkaerőköltségből a szociális költségek részaránya 26 százalék volt, a képzési és egyéb költségelemek a foglalkoztatással kapcsolatos költségeknek pedig mindössze 3 százalékát jelentették. A szociális költségek nagyságrendjét gyakorlatilag a munkajövedelem határozza meg, hiszen döntő része munkajövedelem-elemekhez kapcsolódó kötelező járulék, a munkáltató által önként vállalt szociális juttatások részaránya viszont alacsony.
Az élőmunka költsége a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás gazdasági ágak szervezeteinél volt a legalacsonyabb – alig több mint negyede a pénzügyi és biztosítási tevékenységet folytatókénak. Kiugróan alacsony költség jellemezte emellett a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat és az adminisztratív illetve szolgáltatást támogató tevékenységeket. A munkajövedelem legnagyobb hányadát (átlagosan 66 százalékát) kitevő alapbérhez járuló bérpótlékok mellett a törvényi előírás vagy az elvégzett feladatok mennyisége, minősége alapján fizetett jutalmak, prémiumok mértéke is eltérő az egyes gazdasági ágakban.
Az alapbéren, törzsbéren kívüli juttatások aránya a pénzügyi szervezeteknél a legmagasabb (ahol ez 2008-ban a teljes munkajövedelem 21,6 százaléka volt), és az egyébként is alacsony bérszínvonalú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása ágazat vállalkozásainál a legkisebb (4,2 százalék).
A munkajövedelemből a béren kívüli juttatások részaránya átlagosan 7 százalék. Míg a bérszínvonal tekintetében a nemzetgazdaság különböző területei között jelentős különbségek vannak, addig az egyéb munkajövedelem részaránya csak 4,4–9,8 százalékos intervallumban szóródik. Kiemelkedő az egyéb munkajövedelem nagysága az építőiparban, ahol a magas részarányt a külföldi telephelyen dolgozók viszonylag nagy aránya magyarázza.
A megfigyelt körben a munkáltatók az egyéb munkajövedelmek közül a legnagyobb arányban étkezési térítést nyújtanak a dolgozóknak, a vállalkozásoknál ez az átlagot meghaladó (37,3 százalék), de egyre szélesebb körben jutnak hozzá munkavállalók más természetbeni juttatásokhoz is, ezen belül 2008-ban különösen az üdülési hozzájárulás volt népszerű.
A közszférában törvényi előírások alapján fizetett jubileumi jutalom az egyéb munkajövedelem közel negyedét tette ki, a vállalkozásoknál ez az arány kevesebb mint 2 százalék volt. Utóbbit A Munka Törvénykönyvében szereplő alacsonyabb mérték, illetve az magyarázza, hogy az úngynevezett „törzsgárda” a vállalkozási körben bekövetkezett és a foglalkoztatotti struktúrát erősen meghatározó változások miatt jóval kisebb, és a hosszú szolgálati idő elismertsége nem akkora, mint a közszférában – derült ki az összeállításból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.