Az IMF becslése szerint a görög költségvetési deficit idén 8,1 százalékra mérséklődik a tavalyi 13,6 százalékról. Az Allianz szakértője a The Wall Street Journal hasábjain úgy vélekedik: a megszorító program első öt hónapjának eredményeit figyelembe véve Görögország akár túl is teljesítheti ezt a célt.
A közgazdász megjegyzi, hogy Athén már a 110 milliárd eurós mentőcsomag elfogadása előtt megkezdte a költségek csökkentését, ezért elképzelhető, hogy a GDP 6-7 százalékára mérséklődik a hiány, miközben a gazdaság 2-4 százalékkal zsugorodik idén. Heise szerint túlzóak a félelmek, miszerint Görögország a program ellenére sem kerülheti el csődöt, sőt, a gyors megszorításokkal helyreállítható a piaci bizalom és ez jelenleg nem elképzelhetetlen perspektíva.
Heise hozzáteszi: igaz ugyan, hogy Athénnak jelentős kamatot kell fizetnie tartozásai után, de más országok, így Olaszország vagy Brazília példája mutatja, hogy az állam finanszírozható ilyen terhek mellett is. Ezt mutatja, hogy 6 százalék körüli kamatterhe ellenére senki sem kérdőjelezi meg Brazília fizetőképességét.
Az Allianz közgazdásza emlékeztet arra, hogy több ország hatalmas adósságterhet küzdött le sikeresen, ezek közé tartozik Írország, amely 1987 és 2002 között 80 százalékkal mérsékelte deficitjét. De Belgium is 50 százalékot javított 1993 és 2007 között. Az említett két esetben az árfolyampolitika – amelyet Görögország értelemszerűen nem alkalmazhat – csak elenyésző szerepet játszott, ez az érv is kiesik tehát.
Heise elemzése zárásaként leszögezi: az európai adófizetők számára a legjobb megoldás Görögország stabilizálása, és Athén pontosan erre tett ígéretet. "Ne próbáljuk bebizonyítani, hogy Görögország téved" – fogalmazott Heise.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.